Uydu görüntüleri paylaşıldı! Rusya’nın Ukrayna ile savaş planı ifşa oldu

Ukrayna ile Rusya arasındaki Donbas gerginliği devam ediyor. Her iki ülke de sınırda asker toplarken, İngiliz medyası Rusya’nın olası savaş planını uydu görüntüleri ile ortaya çıkardı. Buna göre on binlerce askeri savaşa hazırlayan Rusya, savaş durumunda ilk olarak Ukrayna’nın su tesislerini vuracak.

British Daily Mail’in askeri kaynaklara dayandırdığı haberlere göre, Rusya’nın ABD ve NATO’nun ‘gerilimi düşürmek, sınırdaki askeri birikimi azaltmak’ çağrılarına kulak asmasını engelleyen savaş planı ortaya çıktı. Kırım’da 40 bin, Ukrayna sınırında 40 bin olmak üzere 80 bin askere ‘savaşa hazır olma’ emrini veren Rusya’nın ilk hedefi de belli oldu. Olası bir çatışmada Rusya’nın ilk hedefi Ukrayna’nın su tedarik tesisleri olacak.

KIRIM’A 150 BİN ASKER KONUŞTU

Bir diğer İngiliz gazetesi Mirror, Rusya’daki krizin bir diğer üssü olan Kırım’da 150 bin askerin konuşlandırıldığını okuyucularıyla paylaştı. Dört Rus Ropucha sınıfı geminin Karadeniz’de 15’ten fazla savaş gemisine katıldığı haberinde, bu adım ‘saldırıya hazırlık’ olarak nitelendirildi. The Mirror’a konuşan askeri analist Bruce Jones, Ropuchas gibi amfibi saldırı gemilerinin diğer askeri araçlara katıldığını söyledi. Aynı gazeteye konuşan üst düzey bir Ukraynalı askeri kaynak, bölgedeki son gelişmeler hakkında şunları söyledi: “Rusya’nın senaryolarından birinin, Kırım’a su sağlayan güney Ukrayna’daki su temini tesislerine el koymak olduğunu biliyoruz.”

UYDU GÖRÜNTÜLERİ GÖRÜNÜYOR

Bölgenin uydu görüntüleri de Rusya’nın askeri yığınağının boyutunu gözler önüne serdi. Kırım’ın güney kıyısındaki Kachyk Gölü’nün yanında yer alan kampın görüntüleri PlanetLabs uyduları tarafından görüntülendi. 13 Nisan’da çekilen görüntülerle Rusya’nın bölgedeki askeri üslerini genişlettiği ortaya çıktı. Rusya’nın bölgeye feribot, tren ve kamyonlarla getirilen araçları barındırmak için kurulduğu belirtiliyor. Uydu görüntüleri, ana kampın yaklaşık 2 kilometre batısında, Kachyk Gölü kıyısında ikinci bir alt kampın varlığını ortaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir