Sahte şeyh mahkemeyi etkilemek için 14 yeni tanık getirdi, yargıç abartıldı ve duruşmayı erteledi

Sakarya’da birlikte yaşayan ailenin 12 yaşındaki kızına cinsel tacizden tutuklanan Uşşaki Tarikatı’nın sözde şeyhi Eyüp Fatih Şağban’ın davası devam etti. Shaghban’ın avukatı, 14 yeni tanığın olduğunu belirterek, mahkeme tanık sayısının azaltılmasına karar vererek mahkemeyi erteledi.

Akyazı ilçesinde 12 yaşındaki bir kızın cinsel istismarından tutuklanan Uşşaki Tarikatı lideri Şeyh Eyüp Fatih Şağban’ın yargılandığı davaya Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuklandığı cezaevinden SEGBİS ile ikinci duruşmaya katılan Shaghban, suçlamaları kabul etmedi.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

Sanık avukatları, küçük çocuğun ifadelerinin çelişkili olduğunu ve 14 yeni tanığın olduğunu belirterek dinlenmelerini istedi. Ayrıca sanığın avukatı, küçük kızın ailesinin Fatih Şağban’dan büyük miktarda para istediğini belirterek, belge ve konuşma transkriptlerinin alınmasını talep etti. 14 tanığın duruşmasının yargı sürecini uzatacağını düşünen mahkeme heyeti, tanıkların makul bir sayıya indirilmesine ve sanığın tutukluluğunun devamına karar vererek duruşmayı 28 Mayıs’a erteledi.

“İSTİSMAR İKİ KİŞİ İLE DÖRT DUVAR ARASINDA YER ALIR”

Çocuk İstismarıyla Mücadele Birliği Başkan Yardımcısı UCI Saadet Öğretmeni Yücel Ceylan mahkemeden sonra yaptığı açıklamada, “Bugün sanık 14 bir tanık için mahkemeye dilekçe verdi. Davayı Türkiye’nin her yerinde istismar edeceğiz ve taciz edenlerin tanıdık, dost olduğuna inanıyorum, tanık arkadaşlar Bu tanıklar, onun iyi bir adam, iyi bir adam, iyi bir işadamı, iyi bir arkadaş olduğuna tanıklık ediyor ama biz onun her yerde tacize şahit olmadığını söylüyoruz. 2 kişi ile 4 duvar arasından geçiyor. Mahkeme heyetinin bu tanıkları dinlese bile dikkate almayacağını umuyoruz. “dedi.

“SESLERİMİZİ ÇOCUKLAR İÇİN BÜYÜK YAPACAĞIZ”

UCİM Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı Derneği Başkanı Saadet Özkan, “Çocuk sözde şeyh tarafından taciz edildi. Çocuk sabah namazına kalktığında çocuğumuz istismar ediliyor. Tacizciler etrafta kimse yokken çocukları taciz ediyor. Bu çocuklar bu memleketin kahramanlarıdır.Birçok şehit, topraklarımızı ve çocuklarımızı korumak için kanlarını dökerken, sesimizi çıkarmalıyız. Dava, 28 Mayıs sabah 10.00’a ertelendi. Sesimizi yüksek sesle duyuracağız. Çocuklar için. “Yakınınızdakilerin konuşmasına izin verin, ama çocuklar adına konuşun. Çünkü inancımız zaferimiz olacak. “Dedi.

“SES KAYITLARINI MAHKEMEYE TESLİM EDİYORUZ”

Şağban’ın avukatı Bülent Demir, mahkeme sonrası şu açıklamayı yaptı: “Tüm dosyadaki suçlu bunu açıkça gösteriyor. Müvekkilimiz mağdur olduğu iddia edilen kişilere karşı böyle bir eylemde bulunmadı. Dosyada suç delili olarak sunduk. mahkeme, teyzesinin müvekkilimden yüksek miktarda tehdit ve şantaj içeren miktarlar talep ettiği ses kayıtları. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir