Karadeniz alarmları kırmızı! Vaka haritasındaki 19 “çok yüksek riskli” yerleşim yeri karantinada

Sağlık Bakanlığı’nın son verilerine göre ‘çok yüksek riskli’ Karadeniz Bölgesi’nde Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Sinop ve Çorum’da 15 ilçede 12 mahalle ve 7 köy karantina altına alındı. kategori. Giriş ve çıkışların kapalı olduğu karantina yerleşimlerinde jandarma, polis ve film ekipleri sıkı denetimler yapıyor.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı vaka sayıları haritasına göre, 15-21 Şubat 2021 tarihleri ​​arasında nüfusa göre en fazla vaka görülen ilk 5 il yine Karadeniz Bölgesi’nden oldu. Bakan Koca’nın açıkladığı il bazlı koronavirüs haritasında, geçen haftaya göre Ordu ve Samsun’da artış olduğu kaydedildi. Geçen hafta tabloda vaka sayıları açısından kötü durumdaki Trabzon, Giresun ve Gümüşhane’de iyileşme görüldü. Bölgede çalışan çekim ekipleri, koronavirüsün son günlerde en çok cenaze namazı, taziye ve aile ev ziyaretlerinde yayıldığını tespit etti. Orantılı olarak vaka sayısının en yüksek olduğu illerde cenaze namazlarına katılım 30 kişi ile sınırlandırıldı.

HER 4 VAKADA 1 ADET KARADENİZ’DE

Sağlık Bakanı Koca’nın “Yerinde karar süresi ile kademeli olarak normale döneceğiz” açıklamasıyla gözler, Bakanlık kriterlerine göre normalleşme takvimine çevrildi; ‘Çok yüksek risk’ kategorisinde yer alan Samsun, Trabzon, Ordu, Giresun ve Rize’nin normalleşme aşamasına en uzak iller arasında yer aldığı düşünülmektedir. Türkiye nüfusunun yüzde 9,46’sı Karadeniz bölgesinde, vaka sayısı ise yüzde 24,1 olarak büyük bir farkla üst sırada yer alıyor. Elde edilen verilere göre Karadeniz bölgesinde tespit edildiği üzere daha ileri sonuçlara göre Türkiye’de her 4 vakadan 1’inin yüzde 24.1’i ortaya çıkıyor.

KARADENİZ’DE 12 KOMŞU VE 7 KÖY KARANTİNASI

Son verilere göre ‘çok yüksek risk’ kategorisinde yer alan Karadeniz’de, artan koronavirüs vakalarına karşı tedbirler sıkılaştırılırken, vakaların arttığı yerleşim yerleri karantinaya alındı. Son günlerde en çok vakanın görüldüğü 5 ilin yer aldığı Karadeniz Bölgesi’nde; Samsun, Ordu, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Sinop ve Çorum’da köy ve mahalleler dahil 19 yerleşim yerinde karantina başlatıldı. Samsun’un Ayvacık ilçesine bağlı Trabzon, Söğütpınar ve Şenpınar mahallelerinde 9 mahallede 9 mahallede, Ordu ili Altınordu ilçesine bağlı Aydınlık mahallesinde, Rize’nin Ardeşen ilçesine bağlı 1 köyün tamamı ve 2 köyde bazı ev ve binalarda, Gümüşhane Köşesi Karantina tedbirleri Yuvacık ve Kayadibi köylerinde, Çorum’un Osmancık ilçesine bağlı Aşağı Zeytinli köyünde ve Sinop’un Boyabat ilçesine bağlı Oğlakçılar köyünde uygulandı.

YÜZ YÜZE EĞİTİME KESİLDİ VE UZAKTAN EĞİTİM BAŞLADI

Öte yandan karantinaya alınan köylerdeki okullarda yüz yüze eğitime ara verilip uzaktan eğitime başlanırken, giriş çıkışların kapalı olduğu karantina yerleşimlerinde jandarma, polis ve film ekipleri sıkı denetimler yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir