AKOM’dan İstanbul için yağış açıklaması: Kar kalınlığı 50 santimetreye ulaştı

Hafta sonu İstanbul’u etkileyen kar yağışına ilişkin açıklama AKOM’dan geldi. Açıklanan verilere göre, yoğun ve etkili kar yağışı sonucunda şehrin yüksek ve kırsal kesimlerinde kar kalınlığı 50 santimetreye ulaşırken, yağmurlu havanın çarşambaya kadar devam etmesi bekleniyor.

AKOM, İstanbul’da kar yağışına ilişkin verilerini paylaştı. AKOM verilerine göre kar yağışı sonucunda kar kalınlığı 30 santimetreye kadar yükseldi. Üsküdar, Kadıköy, Sarıyer’de Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp, Ümraniye, 15-25 cm Zekeriyaköy, Tuzla Akfırat, Çamlıca, Arnavutköy Hadımköy, Silivri Binkılıç, Beykoz, Karlıtepe gibi yüksek yerlerde 10-20 cm kar kalınlığı ölçüldü. .

YAĞMUR HAFTANIN ORTASINA KADAR DEVAM EDECEK

AKOM’dan yapılan açıklamaya göre, “Soğuk ve karlı havanın hafta ortasına (Çarşamba) kadar kısa aralarla devam etmesi, ardından Marmara bölgesini terk etmesi bekleniyor. Sıcaklıkların mevsim normallerine yükseleceği öngörülüyor. Perşembe gününe kadar 4-8 derece civarında mevsim normlarında seyredeceği söylendi.

200’DEN FAZLA AĞAÇ ÖLDÜRÜLDÜ

AKOM açıklamasının devamında şunlar kaydedildi: “Aralarında İBB İtfaiye Müdürlüğü, Yol Bakım Müdürlüğü, İBB Trafik Müdürlüğü, İSKİ, Zabıta Müdürlüğü. İGDAŞ, Beyaz Masa, Park Bahçe ve paydaşları olmak üzere toplam 27 ünite takip ediyor. Şehirden paylaşılan verilere göre kuvvetli rüzgarlar nedeniyle şehirde 218 ağaç ve direk devrilen, 7 çatı çökmesi sonucu 106 araç hasar gördü.Araç, iş makinası ve 7.031 personel ile çalışıyor. İstanbul’da 4 bin 23 km sorumlu yol ağında 434 müdahale noktasında hazır bulundurulan tuzlama ekipleri, olumsuzluklara müdahale ve müdahale çalışmalarını sürdürmektedir.Ekipler, Buzdan Erken Uyarı’dan gelen mesajlar doğrultusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Sistem (Buzlanma Erken Uyarı Sistemi) hatırlıyor.Kritik noktalara kutu tuzları atıldı.Gelen veriler ışığında ekipler kar birikintilerine müdahale edecek ve üst geçitler, otobüs durakları, meydanlar gibi kritik noktalarda buzlanma. İBB Yol bakım ekibi bugüne kadar 5 bin 252 ton tuz ve 7 ton solüsyon döktü. “

VERİ İLE İBB KIŞ ÇALIŞMALARI

İBB’nin kış hazırlık kapasitesi şu şekilde sıralanmıştır;

Sorumlu Yol Ağı: 4.023 km

Personel Sayısı: 7.031 ·

Araç ve İş Makinaları Sayısı: 1.351

Tuz Stoku: 260.000 ton

Kutu Tuzu (kritik noktalara): 300 adet

Çözüm Durumu: 64 tank (1.290 ton kapasite, 25 ton / saat üretim)

Traktör Sayısı (köy yolları için): 147

Vinç – Kurtarıcı Sayısı: 13

Metrobüs Rotası: 110 km (33 inşaat aracı)

Buzlanma Erken Uyarı Sistemi: 60 istasyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir