Washington Times: Türk SİHA’ları savaşların geleceğini değiştirmede öncü oldu

Amerikan basınında yer alan bir analizde, Türk SİHA’larının savaşların geleceği üzerinde büyük etkisi olduğu ve bu daha küçük, daha ucuz ve kullanımı kolay sistemlere büyük talep olduğu belirtildi. Türk SİHA’ları ABD’li rakipleriyle karşılaştırılırken, haberde Dağlık Karabağ’daki savaş sonrasında İngiltere’de Bayraktar TB2’ye ilginin arttığı da belirtildi.

American Washington Times internet sitesinde yayınlanan bir analizde, Türk SİHA’larının savaşlardaki başarısı tartışıldı ve ABD’li rakipleriyle karşılaştırıldı.

Bayraktar TB2’lerin İngiltere gibi büyük batılı ülkelerin de dikkatini çektiğini belirten analizde uzmanlar, Azerbaycan’ın Ermenistan ile Dağlık Karabağ arasındaki savaşta başarılı bir şekilde drone kullanmasının dünyadaki askeri liderlerin dikkatini çektiğini kaydetti. araçlara geçişin hızlandığını söyledi.

ABD ÜST SEGMENT RAKİPLERİ İLE KARŞILAŞTIRILDI

Raporda Türk insansız hava araçları ABD’nin üst segment rakipleri Global Hawk ve Reaper ile karşılaştırılırken, analistler, “Bu büyük İHA’ların savaşta oynayacağı bir rol var. Ancak daha küçük, daha çok Türk TB2’leri gibi, sadece birkaç maliyeti var. milyon dolar. “Ucuz alternatifler giderek daha çekici ve daha etkili hale geliyor” dedi.

Danışmanlık firması Frost & Sullivan’ın savunma ve güvenlik başkan yardımcısı Michael Blades, küresel ölçekte daha küçük ancak daha ucuz dronlara olan talebin arttığını söyledi.

KÜÇÜK İHALAR KENDİNİ LİBYA, SURİYE VE YEMEN’DE KANITLADI

Raporda, küçük ve orta ölçekli İHA’ların Libya, Yemen, Suriye ve dünyadaki diğer savaşlarda son derece etkili olduğu kaydedildi. Uzmanlar, insansız hava araçlarının hızla çoğalmasının savaşta bir dönüm noktası olabileceğini ve bazı silah sistemlerinin İHA saldırılarına karşı ne kadar savunmasız olduğu göz önüne alındığında, bu dronların kara savaşlarında tam bir değişikliğe yol açabileceğini belirtti.

“TÜRK SİHA’LARI LİDER OLDU”

Türkiye tarafından İngiltere’deki etkinin sihai sitesi tarafından, “İngiltere’nin The Guardian gazetesi geçen ayın sonlarında İngiliz askeri yetkililerinin beş yıllık savunma planının bir parçası olarak daha ucuz İHA almayı düşündüğünü bildirdi. İngiliz Savunma Bakanı Ben Wallace , Türkiye TB2 ve benzeri sistemlerin artık insansız teknolojide “öncü” olduğunu kamuoyuna duyurdu. “

“TÜRK DOKUMACILAR KADAR ÇEVİK DEĞİL”

Raporda analistler, daha büyük İHA’ların savaş alanında bu kadar çevik olamayacağını ve belirli görevler için uygun olmadığını belirterek, “Oysa TB2 gibi araçlar bir dizi görev için daha hızlı ve daha kolay donatılabilir.

“TB2 DÜŞMANLARI SÖNDÜRMEDE İYİ BİR PERPORMANS SERGİLİYOR”

Analizde görüşlerine yer verilen Shaan Shaikh ve Wes Rumbaugh, TB2’lerin Dağlık Karabağ’daki savaşta düşman hedeflerini yok etmede iyi performans gösterdiğini söyledi. İkili, Ermenistan’ın kullandığı silah sistemlerinin çok eski ve yararsız olduğunu, aksine Azerbaycan’ın iyi planlanmış ve iyi finanse edilmiş bir İHA stratejisi olduğunu ve bunun Yerevan’ın ekipmanına büyük zarar verdiğini belirterek şu ifadeleri kullandı: ve çok sayıda propaganda: TB2’lerin taşıdığı yüksek çözünürlüklü kameralar sayesinde ekipmanına yapılan saldırıları gösteren videolar çekildi ve internette yayınlandı. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir