Tüm araç sahiplerini ilgilendirir! Dikkat çekici detay: Cebinize yüz binlerce lira çıkabilir.

Tüm araç sahiplerinin zorunlu trafik sigortası olması gerekir. Trafikte karşı tarafa verilen zararın tazmini sağlayan zorunlu trafik sigortasında çok önemli bir detay var. Günümüzde otomobil fiyatlarının artmasıyla ihtiyari sorumluluk poliçelerinin sayısında da artış gözlenmeye başlamıştır.

Trafikteki araçların kaza riskine karşı zorunlu trafik sigortası yapılır. Zorunlu trafik sigortası ile maddi hasar, kaza, maluliyet, vefat hallerinde hasarlar sigorta kapsamındadır. 2021’in gelmesiyle birlikte ödeme limitlerinde bir artış oldu.

2021’de kaza başına 43 bin lira, toplam 86 bin lira, yaralanma ve ölümde kaza başına 430 bin lira, toplamda 2 milyon 150 bin lira.
Burada ele alınması gereken konuyu örneklemek gerekirse; Bir kazaya karışırsanız ve yüzde 100 kusurlu bulunursanız karşı tarafa verdiğiniz zararın sadece 43 bin lirası zorunlu trafik sigortası kapsamındadır. Sigorta şirketi kendi aracınızın hasarını karşılamaz. Ancak karşı tarafın hasarı 43 bin liradan fazla ise kalan bakiyeyi cebinizden ödemek zorundasınız.

ARAÇ FİYATLARI ARTTI

Bugün 30-40 bin liranın altındaki ikinci el araba yok. Trafikte milyonlarca liralık arabalar da var. Tek farlı otomobil 50-60 bin lira çarpılırsa büyük masraflar doğuyor. Bu nedenle, herhangi bir olumsuz duruma karşı önlem almak araç sahibine bağlıdır. Genelde araçlar trafikte yeni ve fiyatları da oldukça yüksek. Büyük maddi hasarlı kazalarda, aracın onarım maliyeti parça fiyatlarına göre artar. Ancak trafik sigortası bu durumda sadece 43 bin lira ödüyor.

GEREKLİ MALİ SORUMLULUK POLİTİKASINA DİKKAT

Trafik sigortası satın alırken standart teminat haricinde belirlenen sayıya göre sınırsız veya isteğe bağlı sorumluluk poliçeleri yapılır. Sınırsız poliçelerde karşı tarafa verilen zararın boyutu ne olursa olsun cebinizden herhangi bir ücret alınmaz. Bununla birlikte, herhangi bir yaralanma veya ölüm durumunda, ihtiyari sorumluluk politikası devreye girer ve kan parasını öder.

200-250 LİRA ÇEVRESİNDE PREMIUM, SINIRSIZ GARANTİ

Red Sigorta Marmara Bölge Müdürü Tolga Satıcı konu ile ilgili detaylı bilgi paylaştı. Seller, araçlarının trafikteki değerinin arttığını, tek başına trafik sigortası teminatının çoğu zaman yeterli olmadığını, sahiplerinin kaza sonrası mağdur olduğunu, ödenmeyen miktarlar nedeniyle mahkemelerin açıldığını ifade etti. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçmek için zorunlu trafik sigortasının yanı sıra 200-250 lira için sınırsız mali ve manevi sorumluluk poliçesi yapılması gerektiğini söyledi. Fazladan varsa İBB poliçesi yaklaşık 350 liraya yapılabilir.

“Yaklaşık 250 liraya mal olan poliçeyi aldıktan sonra sigorta şirketi hasarın büyüklüğüne bakılmaksızın tamamını ödüyor. Bazı sigorta şirketlerinin sınırsız ihtiyari sorumluluk poliçesinde 50 bin lira muafiyeti var. Mesela bir kazaya karıştınız ve hasar 150 bin lira oldu. Trafik sigortanız 43 bin lira ödüyor, kalan 107 bin liranın 57 bini isteğe bağlı mali sorumluluk sigortası kapsamında. Kusurlu taraf sadece 50 bin lira ödüyor.

TEMİNAT YETERSİZ

Yetersiz teminat nedeniyle yaşanan mağduriyetlere değinen Satıcı, acentenin bu durumu araç sahiplerine anlatması gerektiğini ve sorun çıkmaması için İBB politikası yapılması gerektiğini söyledi.

CASCO’YA AYRICA EKLENEBİLİR

Gönüllü sorumluluk sigortası hem sigortalı olmayan hem de sigortalı araçlar için geçerlidir. Bu sadece ticari olarak tescilli araçları içermez. Hafif ticari araçlar için İBB politikası geçerlidir. Talep üzerine trafik sigortasına ek olarak ve sigortaya ilave edilerek İBB alınabilir.

200 BİN LİRADAN SIFIR OTOMOBİL BAŞLIYOR

Otomotiv bayileri tarafından satılan yeni otomobillerin fiyatları yaklaşık 200 bin liradan başlıyor. 200 bin liralık bir araba ile maddi hasarlı bir trafik kazası meydana gelmesi durumunda tamir maliyetinin yüksek olması muhtemel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir