MİT ve Polis, TSK’nın silahlarını kullanabilecek

Resmi Gazete’de yer alan karara göre, Polis ve MİT’in Türk Silahlı Kuvvetlerine ait silahları “terörizm, sosyal olaylar ve şiddet eylemleri” gerekçesiyle kullanabileceği açıklandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Taşınır Mal Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan Resmi Gazete’de açıklanan kararda; “Milli güvenliği, asayişi ve kamu güvenliğini ciddi şekilde tehdit eden terör, sosyal olay ve şiddet olaylarında” TSK, Polis ve MİT taşınır mallarını koşulsuz olarak birbirlerine devredebilecekler.

DOST VE MÜTTEFİK EDİLEN ÜLKELERE AYRICA GÖNDERİLEBİLİR

Ayrıca yönetmelikte yer alan “Taşınır mal işlem belgesi düzenlenmeyecek eşya” maddesine göre, taşınırlar dost veya müttefik ülkeler ile bu ülkelerdeki kamu veya özel kurum ve kuruluşlara amaç ile temin edilecektir. uluslararası anlaşmalara dayalı olarak mal ve hizmetlerin yardım olarak sağlanması. “fıkra eklendi.

Böylelikle uluslararası anlaşmalar bazında taşınır mal işlem belgesi olmaksızın “dost ve müttefik” ülkelere taşınır mal sevkiyatı mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir