Milli Savunma Bakanı Akar’dan Biden açıklaması: Şimdiden kılıç çekmek doğru değil

Milli Savunma Bakanı Akar, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’ın sorularını yanıtladı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ordunun hızla toparlandığına işaret eden Akar, “Hiçbir ordu bunu başaramaz” dedi. Akar, Yunanistan ile gerginlik, Doğu Akdeniz’deki son durum, terörle mücadele, ABD ile ilişkiler başta olmak üzere pek çok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Hürriyet gazetesi köşe yazarı Ahmet Hakan’ın gündemdeki önemli konularla ilgili sorularını yanıtladı. Hakan, köşesinde Akar’ın ifadelerine yer verdi:

DÜNYADA HİÇBİR ORDU BUNU BAŞARISIZ

 • 15 Temmuz krizi sonrası Türk Silahlı Kuvvetlerinin durumu nedir? Bir iyileşme oldu mu?
 • HULUSİ AKAR: 15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından bir kısmı askerden uzaklaştırıldı. Generallerin yüzde 50’si ve kurmayların yüzde 73’ü görevden alındı. Bir ay sonra Fırat Kalkanı Harekatı gerçekleşti. Ardından 4 büyük başarılı operasyon. Dünyadaki başka hiçbir ordu bunu kaldıramaz.

BİRLİKTE OLDUĞUMUZ DEVLET TEHDİTİNİ ATTIK

 • Operasyonların amacı sizin “terör koridoru” dediğiniz şeyi bozmaktı. Bunda başarılı oldun mu
 • HULUSİ AKAR: Terör koridoru sözde bir devlet teşebbüsü demektir. Türkiye bu koridora izin vermedi. Yırtıp fırlattı. Bu yapılmasaydı bugün birçok farklı tehdit ve tehlikeyle karşı karşıya kalırdık. Türk ordusu gittiği her yere barış, huzur ve istikrar getiriyor. Mehmetçik, mazlumlara, masumlara, dürüstlere kalkandır.

İKİ DEVLET TEK MİLLET BİLİNCİ

 • Azerbaycan zaferinden sonra ortaya çıkan en önemli mesele sizce nedir?
 • HULUSİ AKAR: 44 günlük bir operasyon. Bu operasyonun en önemli etkisi şuydu: Her iki ülke de “iki devlet, tek millet” bilincini çok daha iyi kavradı. Bu bilinç yerleşti. Artık Ermenistan seçimlerini doğru yaparsa barışın paydaşı olabilir.

HAFTER, ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİNDE YARGILIYOR

 • Libya’da Hafter’in tehditleri gündemde. Hafter’e çok sert bir tepki verdin … Hafter hakkında ne düşünüyorsun?
 • HULUSİ AKAR: Hafter aslında bir piyon, bir kukla … İnsanlığın düşmanı. Kendisine sözde mareşal unvanını veren biri. Üçüncü devletlerin kullanmak istediği profile uygundur. Arkasında kimin olduğu biliniyor. Birine hizmetçi olarak Libya’yı istikrarsızlığa sürükleme eğilimindedir. Hafter, başına geleceklerden korkmaktadır. Libya’da çok sayıda toplu mezar bulundu. 200’den fazla ceset var. Aşağılık hastane ve okul saldırıları var. Uluslararası ceza mahkemelerinde yargılanması gibi konular onu tedirgin ediyor. Bazı ülkeler de bu insanlık düşmanını destekliyor.

YUNANİSTAN DANIŞMANLIĞA KAPI YAPIYOR

 • Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimde son durum nedir?
 • HULUSİ AKAR: Yunanistan son üç ayda 49 NAVTEX açıkladı, sadece ikisinde faaliyet gösteriyor. Sorun olarak aktardığı tüm argümanlar kendi üretimidir. Türkiye’yi sıkıştırmak için elinden geleni yapıyor. “Hadi oturalım, konuşalım” dediğimizde buluşmayı reddediyor. Kapı kapı dolaşıp dolu yalanı kontrol ediyor.

TEKLİF YÖNETİMİNE KARŞI KILIÇ ÇEKMEK DOĞRU DEĞİLDİR

 • S-400 sorunu ve yaptırımlar gündemde. ABD ile ilişkilerde nasıl bir gelecek öngörüyorsunuz?
 • HULUSİ AKAR: Amerika ile uzun yıllara dayanan ilişkilerimiz var. S-400’ü yüzlerce sayıdan çıkarır ve kilitlerseniz olmaz. FETÖ’ye mi vermek istediniz, hayır. S-400 bizim için bir seçim değil, bir zorunluluktur. 83 milyon vatandaşımızın güvenliği söz konusu.

Biden yönetimi ile şimdiden kılıç çekmek doğru değil. Süreci görmek ve buna göre bir yöntem ve yöntem belirlemek faydalıdır. PKK, YPG’ye eşit … Bu anlaşılmalı. Beklentimiz, cephane dahil desteğin sona ermesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir