Keşif görüşmelerinden önce provokasyon!

İstanbul’da 5 yıl aradan sonra Yunanistan ile başlayacak keşif görüşmelerinden önce Atina yönetimi tanıdık yöntemlerle ortamı germeye çalışıyor. Türkiye’nin “önkoşulsuz diyalogu” Yunanistan’a yapılan çağrılara rağmen siyasi gerginlikle süreci baltalamak için çaba sarf ediyor.

Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunların ele alındığı 61 keşif görüşmesi 25 Ocak’ta yapılacak. Bundan önce Yunanistan masayı kilitlemek için gerginliği tırmandırıyordu. İstanbul’da yapılacak toplantılarda tüm dosyalar açılacak ve en son navtex ve not krizleri gözden geçirilecek. Bu dosyalar arasında 60 turda nelerin tartışıldığı, iki ülke arasında hangi başlıklar altında ne tür yaklaşımlar alındığı, ne kadar ilerleme kaydedildiği, önümüzdeki dönemde yapılacak çalışmalar ve atılacak adımlar yer alıyor.

MUHTEŞEM AÇIKLAMALAR

Türkiye’nin “herhangi bir önkoşul olmaksızın diyalogu” Yunanistan’ın siyasi gerginlikle müzakereleri baltalamaya yönelik çabalarına rağmen toplantı takvimine yaklaşmaya başladı. Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in “sadece denizcilik yetki alanlarını görüşeceğiz” açıklamalarının ardından Atina ve Tüm Yunanistan Başpiskoposu İeronimos’un İslam ve Müslümanları hedef alan son açıklamaları iki ülke arasında gerginlik yarattı. Dışişleri Bakanlığı, Ieronimos’un “kışkırtıcı” açıklamalarını “keşif görüşmeleri için ön hazırlıkların yapıldığı ve süreci baltalamak için talihsiz bir adım olduğu bir dönemde” olarak nitelendirdi.

TEPKİLERE GERİ DÖN

Başpiskoposun sözleri, Yunanistan’ın yanı sıra Batı Trakya toplumunda da büyük tepkilere neden olurken, bu sözler Yunan gazetesi Efsin’de “alışılmadık, hoşgörüsüz ve çok büyük bir hata” olarak nitelendirildi. Tepkiler karşısında açıklama yapan Atina Başpiskoposu, kastedilenin İslam dini değil, İslam’ı ölümcül bir silah olarak kullanan köktendinciler olduğunu iddia etti. Yunanistan ile diyalog çabaları birçok kez kilitlendi ve süreçte gerginliği artıran bu tür girişimler nedeniyle gerçekleştirilemedi.

NATO’da kritik toplantı

Keşif görüşmelerinden önce iki ülke arasındaki ayrılık işlemleri uzun bir aradan sonra dün NATO Karargahında yapıldı. İlki 3 Eylül’de yapılan 6 toplantı neticesinde, genel çerçeveyi belirleyen “Teknik Yönetmelik Metni” 1 Ekim’de her iki ülkenin onayı ile kabul edildi, ancak ilk toplantı 9’da yapıldı. Ekim ayında teknik detayların belirlenmesi, ardından yeni görüşme planları Rum tarafınca yapıldı. Yokluğu nedeniyle gerçekleşemedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir