İşte TSK 5.5 ton yeni silah … Türkiye bir üst lige dönüyor! Sadece 4 ülke yapabilir

Hava bombardımanı yapabilen insansız silahlı uçak Akıncı TİHA’da geri sayım başladı. Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk teslimatlar bu yıl yapılacak. Dünyada sadece 4 ülkenin üretebileceği özelliklere sahip 5,5 ton dev insansız hava aracı 40 bin fit yüksekliğe çıkıp 24 saat havada kalabiliyor. Akıncı TİHA, F-16 mühimmatının yanı sıra yerel olarak geliştirilen SOM-J gibi yerli füzeleri de entegre edecek, hava bombardımanı yapılacak ve savaş uçaklarının yükü azaltılacak.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen çift motorlu Akıncı TİHA (İnsansız Saldırı Aracı) Baykar mühendisleri tarafından tasarlandı. 2018 yılında motoru çalıştırarak deneme uçuşlarına başlayan Saldırı İHA, tüm testleri başarıyla geçti.

SADECE 4 ÜLKE ÜRETEBİLİR

F-16’nın taşıyabileceği mühimmatı taşıyabilen ve havada radar yapabilen Hücum İHA’yı dünyada sadece 4 ülke üretebiliyor. Söz konusu aracın tüm elektronik, yazılım, mekanik ve aerodinamiği de tamamen yerli imkanlarla geliştirilmektedir.

Türkiye daha yüksek bir bölüme geçecek, neredeyse Raiders da IHE spesifikasyonlarından etkileniyor.

40 BİN AYAK ARTTIRABİLİR

5.5 tonluk dev insansız hava aracı 40 bin fit yüksekliğe ulaşabilirken, tam gün bu yükseklikte kalabiliyor. 20 metrelik kanat açıklığına sahip İHA ayrıca milli radar, görüş hattı ve uydu sistemleri ile donatılmıştır. Akıncı TİHA ayrıca 900 kiloya kadar faydalı yük taşıma kapasitesine sahiptir.

YAPAY ZEKA İLE GELİŞMİŞ UÇUŞ VE TANI FONKSİYONLARI SUNACAĞIZ

Akıncı, taşıdığı elektronik destek podu, uydu haberleşme sistemleri, hava-hava radarları, engel tespit radarı, sentetik açıklık radarı gibi çok daha gelişmiş faydalı yükler ile hizmet verecek ve benzersiz yapısı sayesinde daha akıllı ve çevre koşullarına daha duyarlı olacaktır. yapay zeka sistemi. uçuş ve teşhis fonksiyonları sunacak.

F-16 MÜHİMMAT ENTEGRE EDİLECEK

Savaş uçaklarının gerçekleştirdiği görevlerin bir kısmını da gerçekleştirecek olan Akıncı TİHA, bu alandaki yükü de azaltacak. Hava bombardımanı yapabilen insansız silahlı uçak, yerli ve milli olarak üretilen MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (UPS) -MK -82 Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi cephane, füze ve bombalarla da donatılabilir. Aynı zamanda F-16’nın taşıyabileceği tüm mühimmat ve Roketsan’ın ürettiği SOM-J füzesi, Raider TİHA’ya kolaylıkla entegre edilebiliyor.

EŞLİĞİNDE İKİ İSTASYON TÜRÜ

Platform ayrıca ulusal uydular üzerinden de kontrol edilebilir. Akıncı TİHA’nın kontrolü de tamamen yerli üretim Yer Kontrol İstasyonundan yapılacaktır. Çalışmanın bu tarafında Akıncı’ya sahada treyler ve oda tipi olmak üzere iki tip istasyon eşlik edecek.

TESLİMAT İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI

Yoğun çalışmalarının ardından Aralık 2019’da ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştiren Akıncı TİHA, görev programını da açıkladı. Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Akıncı Saldırı İnsansız Hava Aracı ile ilk teslimatların 2021 yılında yapılacağını belirtti.

OK, BİRÇOK ÜLKENİN RADARINDA

Akıncı TİHA’nın lansmanı ile sahadaki tüm dengelerin değişmesi bekleniyor. Alanında ender özelliklere sahip olan insansız hava aracı, birçok ülkenin de ilgisini çekiyor.

Son olarak Ukrayna ile motor üretimi noktasında bir adım atıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir