Cumhurbaşkanı Erdoğan, Geleneksel Spor Tesisi’nin açılışına katıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da inşa edilen Geleneksel Spor Tesisi’nin açılış törenine katıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara’da inşa edilen Geleneksel Spor Tesisi’nin açılış törenine katıldı.

At binme, okçuluk ve güreş gibi ata sporları ile ilgili aktiviteler için hazırlanan tesisin bu alanlarda kendini geliştirmek isteyenler için büyük bir fırsat yaratacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tesisin 1.5 yıldır faaliyette olduğunu ifade etti. yıl.

“GENÇLERİMİZİN DÖRT ELDE TUTULACAĞINA İNANIYORUM”

Tesisin aynı zamanda yeni bir soluk getireceğinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 1,5 yıldır faaliyette olan tesisimizin resmi açılışı bugün yapıldı. Gençlerimizin de kucaklayacağına inanıyorum. Tesisimizin önümüzdeki dönemde en cazip yerler arasında olacağını düşünüyorum. ” dedim.

“MEDENİYETİMİZİN SİMGESİNE SAHİP OLMAK BOYUN BORÇLARIMIZDIR”

Geleneksel sporların tarihteki yerini değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “At, ok, güreş. Bu üç spor branşı bile binlerce yıllık Türk tarihini anlatmaya yetecek özelliklere sahip. Divan-ı Lügat-it Türk, atla ilgili 180 ifade içeriyor. Ülkemizde atlar uzak düşlerdir.Aynı zamanda at, Peygamberimize yükseliş yolculuğunda eşlik eden Burak’dır.Tarihte hangi toplum atla tanışıp bütünleşmişse bir büyüme ve genişleme dönemine girmiştir. bu önemli sembole özen gösterme görevimiz. “ifadelerinde bulundu.

“GEÇMİŞTEN EKLERE GÜÇLÜ BİR KÖPRÜ KURUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şu ifadelerle devam etti:

Atlı muhafızların yabancı liderleri karşılamasını sağladık. Bundan rahatsız oldular. Aynı zihniyet bu tesisi eleştirecek. Kökü olmayanların kaderi, esen her rüzgarın önünde sürüklenmektir. Tarihimizi ve kültürümüzü koruyarak geçmişten geçmişe güçlü bir köprü kurma gayreti içindeyiz.

“OKEYDANI KULLANILMADAN GİRİLMEDİ”

Bazı tarihçiler Türk devletini bir ordu devleti olarak tanımlıyor. Kültürümüzde ok ve yay, siyasetten sosyal hayata kadar zengin anlamlara sahiptir. Yayın merkezinin ve okun sınır beyliklerini temsil ettiği bu semboller, devlet idaresinde hakimiyetin bir işareti olarak görülüyor. İstanbul’un en önemli yerlerinden birinin doğduğum ve büyüdüğüm yer olmasından gurur duyuyorum; Okmeydanı. Okmeydanı abdest almadan izin verilmedi. Okçuluk yarışmalarından önce besmele çekilir ve namaz gönderilirdi. Tüm sporlarla uğraşanlar için aynı değerler geçerliydi.

“GELECEĞİMİZE GÜVENLE BAKMALIYIZ”

Atalarımızın sporlarını canlandırmak için çalışırken bu değerleri yeni nesillere aktarmayı hedefliyoruz. Onları kültür ve medeniyet mirasına sahip çıkmaya davet ediyoruz. Sadık, ahlaklı ve erdemli gençler yetiştirmeden geleceğimize güvenle bakamayız. Yılların ihmalini ortadan kaldıracak her türlü çabayı destekliyor, atalarımızın sporumuzu halkımıza tanıtıyor, çocuklarımızı geçmişlerinden koruyoruz. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir