Bakan Dönmez: Altın üretimimiz Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdı

Enerji Fatih Dönmez “Salgına rağmen altın üretimimiz yıl sonunda Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak 42 tona ulaştı. Böylece ekonomimize 2,4 milyar dolar katkıda bulunduk. Hedefimiz altın ihtiyacımızı karşılamak. önce yerli kaynaklardan, altından kaynaklanan cari açığın önemli ölçüde azaltılması ve bu alandaki istihdamın artırılması için. Geçen yıl 2019’a göre yüzde 123 artışla 25,2 milyar dolar altın ithal edildi “dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen altın üretiminin 2020 sonunda 42 tona ulaşarak Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdığını bildirdi. Bakan Dönmez, “Böylelikle ekonomimize 2,4 milyar dolar katkıda bulunduk.” dedim.

Altın Madencileri Derneği temsilcilerinin kabulünde yaptığı konuşmada Dönmez, enerji ve madencilik sektörü açısından geçen yılın başarıyla tamamlandığını söyledi.

2001 yılında 1.4 ton altının üretime başladığını dile getiren Türkiye, 20 yılda toplam 382 ton altının ürettiği, devletin ürettiği gelirle 76 tonun altında gelir elde ettiği belirtildi.

Türkiye’nin başlamadığını belirten yabancı toplam 18 altın madeninin yerli ve sürekli üretimine devam edildiğini belirterek, “20 yeni altın madeni projesi yatırımları gün için sayıyor. İnşallah bu proje de 100 tonluk girişimizin altın üretimini artıracak. Amacımız, altının altına ihtiyaç duymadan önce iç kaynaklardan temin ederek cari açığın önemli ölçüde azaltılması ve bu alandaki istihdamın artırılmasıdır. “Diye konuştu.

2020 yılı başında hedefin altın üretiminin 40-45 ton arasında olması olduğuna işaret eden Dönmez, “Salgına rağmen Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak altın üretimimiz yıl sonunda 42 tona ulaştı. Böylece ekonomimize 2,4 milyar dolar katkı sağladık. ” dedim.

Geçtiğimiz yıl 2019’a göre yüzde 123 artışla 25,2 milyar dolara altın ithal edildiğini dile getirerek, Türkiye’nin altını yatırım değerlendirmesi için önemli tasarruflar yaptığını söyledi.

“TÜRKİYE’DE MADENCİLİK ULUSLARARASI STANDARTLARA UYGUNDUR”

Dönmez, altın madenciliğine şu ana kadar toplam 6 milyar dolar yatırım yapıldığını, 13.200 kişinin doğrudan sektörde istihdam edildiğini, aileleri dahil sektörün yaklaşık 50 bin kişiye gelir kaynağı olduğunu belirtti.

Altın madenciliğinde 1 kişiye istihdam sağlamak için 488 bin dolarlık yatırım yapıldığını kaydeden Dönmez, şunları söyledi:

“Türkiye’de üretilen ürünlerin katma değerini sağlamak arasında ilk etapta altından gelmektedir. Son zamanlarda bazı çevrelerce asılsız, bilimsellikten uzak ve yalan, altın madenciliğine yanlış bilgilerle ideolojik bir muhalefet yaptığını kabul ediyoruz. Türkiye’nin altın ithalatı artıyor, buna paralel olarak buluşmanın en az yarısının talebi bizim gibi bir rezerv olacak, ancak Türkiye’nin enerji ve maden bağımsızlığı toplumu kışkırtan örgütlenmiş bir orduyu endişelendiriyor ve terörize ediyor. ve her fırsatta kolunu gerin, karşı karşıya olduğumuz muhalefeti haklı gösterin.Maalesef işçilerimize baskı yapma taktikleri, onları sindirmeye çalışıyorlar, vandalizme iş makinesine bir saldırı olarak tanık olduk. emek ideolojisi üzerine kurulu, emeği savunan kutsallığın, konuların emeğine saldırmaktan kaçınmadıkları konular, Türkiye’nin çıkarına. Ama herkes bu kadar iyi biliyorsa değeri ne kadar bulduk Karadeniz’deki rezervlerimizin Türkiye’ye, her kilovat saat yenilenebilir enerji madenciliği üretimimizde ne kadar değeri aynı oranda değerleniyor. “

Bakanlar, Türkiye’de dünya standartlarına uygun madencilik yapıldığının altını çizerek, çevre hareketinin bir madencilik prensibi olduğunu söyledi.

Türkiye, ithal ettiği altının yarısını üretmeye başlamaması durumunda ülkenin 12,5 milyar dolar kalacağını, madencilik yatırım fırsatlarına güven içinde her türlü çabayı göstereceğini ve kolaylık sağlamayı taahhüt etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir