Yıl başında yeni kısıtlamalar olacak mı?

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılacak yılın son kabine toplantısının en kritik konusu yıl başında yapılacak koronavirüs önlemleri ve denetimleri olacak.

Bugün Beştepe’de yapılacak toplantıda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 31 Aralık 21:00 ile 4 Ocak Pazartesi 05:00 arasında uygulanacak sokağa çıkma yasağında alınacak ilave tedbirlere ilişkin kapsamlı bir sunum yapması planlanıyor. virüsle mücadele. Toplantıda virüsün seyri, yasakların vakalara etkisi, ilçe, il ve büyükşehirlerdeki son durum tüm yönleriyle değerlendirilecek.

OTEL-VİLLALAR İÇİN TARAF DENETİMİ

Bu kapsamda özellikle kiralık villa ve otellerde yılbaşı partilerini önlemek için alınabilecek yeni tedbirler Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda değerlendirilecektir. Yıl başında alınacak tedbirlerle ilgili olarak Erdoğan, “Güvenlik güçlerimiz ister partilerde, ister otellerde, ister villalarda burada burada gerekli tedbirleri alacaktır. Bunlara izin vermemiz mümkün değil. Bizim için halkımızın hayatı her şeyin ötesinde. Bu tür şeylere fırsat vermek gibi bir niyetimiz yok. Bir şey olursa, ‘devlet nerde bak, devlet olması gerekeni yapmadı’ diyecekler. Bu fırsatı veremeyiz ”dedi. Bugün Türkiye’de aşı ile ilgili takvimde tartışılması bekleniyor. Buna göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın sağlık çalışanlarına ve risk grubundaki 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanacak aşılama takvimi ve kısıtlamaların sahaya yansıması ile kabineye bilgi vermesi planlanıyor. Gerek Çin gerekse Almanya’dan gelen aşıların yanı sıra yurt içi aşılama çalışmalarındaki son durum kabinede tartışılacak.

Görüşmede, yeni yılda uygulanması planlanan ekonomik ve hukuki reform çalışmalarındaki son durum da masaya yatırılacak. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün kabineyi bu konuda bilgilendirmesi bekleniyor.

ERDOĞAN AÇIKLANACAK

Kabinenin bir diğer önemli konusu da dış politikadaki gelişmeler olacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kuvvet komutanlarıyla birlikte Libya’ya yapacağı ziyaretle ilgili değerlendirmeler yapacağı kabinede, ABD ve AB ile yeni dönem kapsamında atılacak adımlar ayrıntılı olarak ele alınacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabinede alınan kararları millete hitabıyla açıklayacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir