Son dakika … İbrahim Tatlıses’e silahlı saldırı davasında istişare verildi

2011 yılında sanatçı İbrahim Tatlıses ile yardımcısı Buket Çakıcı ve şoförü Hakan Çalışkan’ın bulunduğu araca silahlı saldırı davası Yargıtay’ın bozulmasıyla tekrar görüldü.

Duruşmada savcı esasa ilişkin görüşünü açıkladı. “Kasıtlı olarak öldürmeye teşebbüs” suçlamasıyla 26 ila 40 yıl arasında hapis cezasına çarptırılan sanık Abdullah Uçmak, “Bir kadını vurmaktan yargılanmak benim için aşağılayıcı. Bir kadını veya çocuğu asla vurmam. Uçmak, cezalandırıldığı dosyanın her aşamasında FETÖ üyeleri tarafından yargılandığını belirterek yeniden yargılama talebinde bulundu.

SORUMLULUK REDDİ AÇIKLANDI

Tutuklu sanık Abdullah Uçmak, İstanbul 3.Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya getirilirken, başka bir suçtan gözaltına alınan sanık Ersin Altun, Ses ve Görüntü Bilgi Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya bağlandı. Duruşmada savcı esasa ilişkin görüşünü açıkladı. Yargıtay kararına atıfta bulunulan görüşte, sanık Emin Birdal’ın eyleminin örgüte silah sağlama suçu oluşturduğu belirtildi. Görüşte, sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın eylemi birlikte planladıkları vurgulandı. Şikayetçinin televizyon programının sona ermesinin ardından İbrahim Tatlıses’in binadan ayrıldığı, Abdullah Uçmak’ın kışkırttığı sanıklar Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın harekete geçerek diğer müşteki Hakan Çalışkan’ın bulunduğu araca yaklaştıkları görüşünde belirtildi. Buket Çakıcı da katıldı. Görüşte, İbrahim Tatlıses’in oturmasının beklendiği arka koltuklara ve ön koltuklara yönelik eylemin zorunlu ve kaçınılmaz sonuçlarının olduğu ve arabanın arka koltuğunda Buket Çakıcı’nın yaralandığı vurgulandı.

TALEP EDİLEN CEZALAR

Şikayetçi Çakıcı’nın hayati tehlike oluşturacak şekilde yaralandığı görüşüne göre, sanık Abdullah Uçmak’tan iki müşteki hakkında işlenen “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan toplam 26 ila 40 yıl hapis cezası istendi. Sanıklar Ersin Altun ve Yunus Ayık’ın görüşüne göre, “kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan 26 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası istendi. . Sanık Emin Birdal ise “örgüt faaliyetlerinde kullanılmak üzere silah temin etmek” suçundan 15 ila 22 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

“TÜRK ADAM KADINA ATIŞ YAPMAYACAĞIMI BİLİYOR”

Mütalaaya karşı savunma yapan tutuklu sanık Abdullah Uçmak, “Bir kadını vurmaktan yargılanmak benim için aşağılayıcı bir durum. Dosyanın ana şikayetçisi Türkçü çok iyi biliyor ki bir kadına ya da çocuğa asla ateş etmeyeceğim. Nitekim Buket isimli müşteki benden değil, onu yaralayanlardan şikayetçi olduğunu söyledi. Kadının vurulması nedeniyle hakkımda yapılan davayı aşağılama olarak kabul ediyorum. Uçan “Orijinal dosyayı inceleyen tüm polis, savcı, yargıç ve Yargıtay üyeleri meslekten ihraç edildi. Bazıları cezaevinde, bazıları aranıyor, biri çekyata yakalandı. FETÖ üyeleri Mahkum olduğum dosyanın her aşamasında hazır bulunuyor. Bu nedenle gerekirse yeniden yargılama yapılmasını, ancak örgüte üye olmayan kişilerce yargılanmasını talep ediyorum. ”Mahkeme avukatlara süre verdi. tarafların görüşüne karşı savunma yaptı ve duruşmayı erteledi.

DAVANIN ARKA PLANI

İbrahim Tatlıses’in katıldığı program çekimlerinden ayrılması üzerine 14 Mart 2011’de asistanı Buket Çakıcı ve şoför Hakan Çalışkan saldırıya uğradı. İbrahim Tatlıses ve Buket Çalışkan’ın yaralandığı olayda şoför Hakan Çalışkan yara almadan kurtuldu. İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada sanık Abdullah Uçmak, “silahlı örgüt kurma ve yönetme” ve “Tehdit” suçlamasıyla toplam 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. İbrahim Tatlıses’i kasten işleyen sanık Uçmak, “cinayete teşebbüs” suçundan 18 yıl, “silahlı kanunu ihlal” suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay 9.Ceza Dairesi, sanık Abdullah Uçmak’a “maksatlı silahlı örgüt kurmak ve işletmek” gerekçesiyle verilen hapis cezalarını onadı ve toplam 36 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. suç işleme “,” Kasıtlı olarak nitelikli öldürmeye teşebbüs “,” Nitelikli tehdit “ve” Silah kanununa muhalefet “. Sanıklar tarafından” silah sağlama “suçundan Yargıtay tarafından verilen karar E

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir