Son dakika haberi … Samsun İl Sağlık Müdürü’nden ürkütücü sözler: ‘Salgının zirvesindeyiz’

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Muhammet Ali Oruç, kentte koronavirüs vaka sayısının artmasıyla ilgili olarak, “Samsun açısından salgının zirvesindeyiz. Hep birlikte mücadele etmezsek bundan sonra yok yok bu aşama “dedi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Samsun’da vaka artışının yüzde 35, yoğun bakım doluluk oranının ise yüzde 81 olduğunu belirtti. Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasındaki risk haritasında şehir merkezi yüksek riski temsil eden kırmızı renkle kaplanmıştır.

‘AİLE ZİYARETLERİ ARTIŞA NEDEN OLDU’

Vaka sayısının azaltılmasına yönelik çalışmaların sürdüğünü belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr.Gör.Muhammet Ali Oruç, vatandaşları ‘evde kalmaya’ çağırdı.

Oruç, “Ama geldiğimiz sezon itibariyle havanın soğumasını ve yurt içi ziyaretlerin artmasını öngörerek vaka sayımız arttı ve artmaya devam ediyor. Vatandaşlarımıza karşı daha temkinli davranarak bu davalar engellenebilir.” Havanın birlikte soğuması ve içeride daha fazla vakit geçirilmesi, aile içindeki akraba ziyareti vakaların artmasına neden oluyor. Bunu önlememiz gerekiyor. Akrabalar arası ziyaretleri ertelemeli, aile ikramları ve günleri gibi törenlerden uzak durmalıyız. “

‘REHAVASYON OLUŞTU’

Oruç, yazın son günlerinde bu konuda bir gönül rahatlığı yaşandığını belirterek, “Samsun’a dışarıdan gelen, İstanbul’dan gelen çok sayıda insan, kaçınılmaz bir gönül rahatlığı oldu. Aslında kontrollü bir sosyal hayatımız vardı. ama kontrol kısmı vatandaşlarımız tarafından benimsenmedi.Normal sosyal.Gençler arasında “Bir şekilde bana bir şey olmayacak, gencim” diyen yanlış bir kanı vardı ve daha fazla gönül rahatlığı vardı. Bu gençlerin aile ziyaretleri ve büyüklerini ziyaretleri sonucunda yaşlılarımız kaçınılmaz olarak daha çabuk hastalanıyor. Sonuç olarak hastalığın daha da yaygınlaşmasına neden oldu “dedi.

Koronavirüs ile işbirliği içinde tüm kuruluşların ve vatandaşların koronavirüse karşı tekrar başarılı olması gerektiğini söyleyen oruç, “Mücadelede başarılı olamazsak ya da zayıf kalırsak o zaman kaçınılmaz bir pandemi olur. O halde maskelere, uzaktan temizlik izolasyon panolarına uyalım. . Ortamlara girmeyelim, ev ve akraba ziyaretlerini erteleyelim, günlerce ikram ve tören yemeyelim.Düğünlere gitmeyelim Mümkünse böyle evimizde kalalım ve umarım bahar çok daha fazla olur. güzel.

‘ÇIKIŞIN ZİRVESİNDEYİZ’

Samsun’daki tüm kurumlarla topyekün bir mücadele içinde olduklarını ifade eden Oruç, “Salgının zirvesindeyiz. Samsun’a baktığımızda, hep birlikte savaşmazsak bundan sonraki aşama yok. B vardı, C, D planları ama artık buna maksimum verimlilik ve maksimum güçle sahibiz. Tüm kurumlardan araç ve personel çekiyoruz. Talebe cevap verebilmek açısından yoğun bakım açısından yeni yatak ve yoğun bakım üniteleri açıyoruz. ” Mücadeleyi sağlayarak salgının üstesinden gelebiliriz. “

Oruç, karantina kurullarını ihlal eden veya kalacak yeri olmayan 47 kişinin şu anda KYK yurdunda tecrit altında olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir