Sincar temizlenecek Ovaköy açılacak

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Başbakan Mustafa Kazımiye Ovaköy’de kapı açılışı ile Türkiye’ye yapılacak ikinci ziyarette Fişhab ile ticaret ön plana çıktı ve Bağdat’a ulaşacak. İki ülke arasındaki ticaret 20 milyar dolara çıkarılacak. Ekonomik işbirliğini artıracak bu adımlar öncesinde PKK’nın Sincar’daki varlığı sona erecek.

Terör örgütünün Irak’tan yeniden arındırılmasının yanı sıra ülke ziyaretinin de terör örgütünün Türkiye’ye çıkarılması üzerine gerçekleştirildiği tartışıldı. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ve Başbakan Mustafa’nın Kazımiye’nin Türkiye ziyaretinde ortak çabaları görüşüldü. Görüşmelerde Ovaköy-Fişhabur kapısının açılması ve Bağdat’a giden ikinci ticaret rotası öne çıktı. İki ülke arasındaki ticareti 20 milyar dolar seviyesine çıkaran ve Irak’ı ticarette bölgesel bir merkez ve geçiş ülkesi haline getirecek stratejik proje Ovaköy-Fişhabur sınır kapısı da öncelikli gündem maddeleri arasında yer aldı. İki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırma çabalarında öncelik, bölgede bölücü terör örgütü PKK’nın varlığının sona erdirilmesine odaklandı. Suriye-Irak arasında terörist geçiş yolu olarak kullanılan bölgenin Sincar’daki PKK varlığıyla terörden arındırılması gerektiği bir kez daha vurgulandı.

YENİ KOMANDO BÖLMELERİ

Irak’ın Bağdat’ın kuzeyinde, PKK ile birlikte bu doğrultuda Şengal’den temizlik yönetiminde Bölgesel Yönetimde başlatılan çalışma öncesinde Türkiye’nin gerekli desteği vermeye hazır olduğu mesajını açıkça iletti. Türkiye’nin terör örgütü Hakurk operasyonunun son haftalarına kadar neredeyse hiç olmayan Kartal Talon-Talon Kaplanları ve Sincan ile bağlantılarının operasyonu ile hedef alındı.

Haftanın haftasına kadar gelen Türk askerlerinin ilerleyişi devam ederken, Irak yönetimi Irak’ın derinlerindeki Sincar bölgesinde terörist varlığa karşı harekete geçti. Türkiye, bu faaliyetlerde Irak hükümetine gerekli desteği verir ve gerekirse partinin askeri desteğine iletilebilir. Ayrıca, Irak’ın kuzeyinden Suriye’nin kuzeyine kadar ayrılıkçı örgütü tamamen yok etmek için önümüzdeki dönemde terörle mücadele faaliyetlerinin yoğunlaşması beklenmektedir. 30’dan fazla yeni tümen ile komando tümenlerini güçlendiren TSK, bu birliklere yenilerinin ekleneceğini duyurdu.

100 yıldır engellendi

Irak ile ticarette alternatif sınır kapıları 1900’lerin sonundan bu yana birçok kez gündeme geldi. Ancak bu çabalar, bugünler için düşünülen terörist üretim planlarını keseceği için her zaman engellendi. Ovaköy ticaret hattı, Fişhabur’dan Telafer’e, oradan Musul ve Kerkük’e oradan da Bağdat’a uzanan güzergahı ile örgütün Irak-Suriye bağlantısını kırmada doğal bir engel olarak stratejik öneme sahip. Ovaköy-Fişhabur ticaret kapısı ile ilgili güvenlik endişelerinin giderilmesi ve yolun belirlenmesinin ardından kapının 1 yılda tamamlanabileceği ve ticarete başlanabileceği belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir