‘Öngörülebilirlik’ talebi için tam destek

Bakanların iş dünyası ve STK’lar ile gerçekleştirdiği görüşmelerde dile getirilen taleplerde kısa sürede somut gelişmeler yaşanacaktır.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bütçe sonrası hukuk ve ekonomi alanında atılacak adımların Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine getirileceğini açıklamasının ardından, ilgili bakanlar iş dünyası ve STK’lar ile hızlı bir görüşme trafiği yaşadı. Edinilen bilgilere göre, geçtiğimiz hafta yapılan toplantılarda iş dünyası temsilcileri, hukuki reform, yargıdaki uygulamadan kaynaklanan sorunların giderilmesi gibi talepleri “ilkesini dikkate alarak hükümete ilettiler. Suçun kişiliğinin “, güven ortamı yaratması, yatırımlar açısından öngörülemeyen gelişmelere izin vermemesi. Görüşmelerde iş dünyasının bazı temsilcileri yatırımlarla ilgili olarak, “Bazı şeyleri öngöremiyoruz, bu durum yatırımlar açısından sıkıntılı. Mesela muhalefetin havalimanları ve köprüler için “geldiklerinde değiştireceğiz, iptal edeceğiz” gibi açıklamaları sorun çıkarıyor. İş kurduktan sonra uygulanan kurallar daha sonra değiştirilmemelidir. Özellikle yargı alanında uygulamadan kaynaklanan sorunlar giderilmelidir. Hakimlerin kararları döneme göre değişir. Takdir haklarını yaygın bir şekilde kullanırlar. Hukuk sisteminde ne olacağını tahmin edemiyoruz. Ayrıca, bir kişi suçluysa, fatura diğer aile üyeleri tarafından karşılanmamalıdır. Sadece suçlu cezalandırılmalı, suçlu olduğu için annesi, babası, çocukları gibi yakınlarının mal varlığına neden el konuluyor? Suçun kişiliği vardır ”değerlendirmesini yaptı.

TAKSİTLER ERTELENMELİDİR

Öte yandan iş dünyası, vergi ve SGK prim borçlarının yeniden yapılandırılmasının ardından Ocak ve Şubat aylarında başlayacak ilk taksit ödemelerinin salgının devamı nedeniyle bir süre ertelenmesini istedi. Hükümetin bu konuda adımlar atabileceği belirtilirken, bankalara kredi borçları açısından yeni bir yeniden yapılanma veya ertelemenin gündeme gelebileceği kaydedildi.

ELVAN: DEĞERLENDİRECEĞİZ

Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ve Adalet Bakanı Gül’ün yanı sıra diğer ilgili bakanların da katıldığı bu toplantılarda, başta iş dünyası ile hükümet arasında “yeterli diyalog” kurulamadığı da gündeme getirildi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden sonra. Bu nedenle bazı işadamları yeniden başlatılan temas sürecinden memnun olduklarını söylerken, Bakan Elvan “Gördüğünüz her şeyi sorun olarak ifade edebilir ve çözüm bekleyebilirsiniz. Değilse, ayrı bir çalışma yapıp bize gönderebilirsiniz. Görüşlerinizi dikkatle inceleyip ilerideki çalışmalarda değerlendireceğimizden emin olabilirsiniz ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir