Masken gerçek mi? Bu uygulama ile öğrenebilirsiniz

TÜBİTAK, satın alınan maskelerin tıbbi maske olup olmadığını anlamak için bir cep telefonu uygulaması geliştirdi.

Uygulamayı değerlendiren İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Mikrobiyoloji ve Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Tezgah altı ürünlerin risk oluşturduğu asla unutulmamalıdır. Bu “Ürün Takip Sistemi” ni cep telefonlarımıza yükleyebiliriz. Bu uygulama sonucunda satın aldığımız ürünün gerçekten maske olup olmadığını anlamak mümkün ”dedi. Maskeleri cep telefonlarıyla kontrol edebileceklerini duyan bazı vatandaşlar, uygulamayı başarılı bulduklarını söyledi. Maskeyi marketten eşinin aldığını söyleyen Zahide Osman, “Açıkçası bu uygulamayı bilmiyordum. Ama kesinlikle deneyeceğim. Markette bile satılıyor. Kontrol etmek zorunludur ”dedi.

Hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler artık her yerde satılıyor. Eczaneler haricinde marketlerde, marketlerde ve hatta tezgahlarda görmek mümkündür. Birçok vatandaş günlük hayatta kullandıkları maskelerin ne kadar koruyucu olduğunu sorguluyor. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), ÜTS’nin geliştirdiği (Ürün Takip Sistemi) vatandaşlar ile uygulamada kullandıkları maskeleri öğrenebilirler. Cep telefonuna indirilen uygulama sayesinde kullanılan maskenin medikal olup olmadığı, hangi firmada üretildiği ve ne zaman üretildiği gibi bilgiler öğrenilebilmektedir. Bilgisayarda uygulamayı açarak maskenin barkod kodu ile aynı bilgileri öğrenmek mümkündür.

“MASKE GERÇEKTEN UTS’Lİ BİR MASKE OLUP OLMADIĞINI ANLAMAK MÜMKÜN”

Prof.Dr.Oğuz Özyaral, kullanılan maskelerin 3’lü ve medikal maske olması gerektiğini belirterek, “Bizim için önemli olan marka değeri kadar maskenin kalitesidir. Dolayısıyla son tüketici olan bizler satın alınan ürünün ürün takip sistemi (ÜTS) yani TÜBİTAK tarafından oluşturulan sistem ile son noktayı koyuyoruz. Çünkü ne aldığımızı ve ne tür bir ürün aldığımızı anlıyoruz. Bizim için önemli. Aksi takdirde merdiven altı ürünlerin risk oluşturduğu asla unutulmamalıdır. Bu “Ürün Takip Sistemi” ni cep telefonlarımıza yükleyebiliriz. Bilgisayarlarımızla aynı. Bu bir TÜBİTAK uygulamasıdır. Bu uygulama sonucunda satın aldığımız ürünün gerçekten maske olup olmadığını anlamak mümkün. Aksi takdirde bez de kullanılabilir ve kağıt koyabilirler. “Biz tüketiciler, bunların korumasının ne olduğunu bilmeliyiz.”

“CEP TELEFONUNUZDA QR KODU OKUTMAK YETERLİ”

ÜTS başvurusunu gösteren Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Unutulmaması gerekiyor. Ne yazık ki maske konusu fırsata dönüşebilir. Merdivenlerin altında çok fazla ürün olabilir. Bu Ürün Takip Sistemi ile ürünümüzün bizi koruyup koruyamayacağını anlayacağız. Dolayısı ile indirmiş olduğumuz bu uygulama ile ürünün bizim için gerçekten anlamlı bir maske olup olmadığını, doğru bir maske olup olmadığını ve merdiven altı bir ürün olup olmadığını sadece taradığınızda anlayabileceğiz. cep telefonumuz. Aynı şekilde uygulamayı bilgisayarınızdan açıp maske kutusuna barkod numarasını yazarak maskenin medikal olup olmadığı, nerede ve ne zaman üretildiği gibi bir çok bilgiyi öğrenmeniz mümkün ”dedi.

ÇOK BAŞARILI BİR UYGULAMA OLDU “

Çoğu vatandaş henüz UTS uygulamasını bilmiyor. Maskeleri cep telefonlarıyla kontrol edebileceklerini duyan bazı vatandaşlar, uygulamayı başarılı bulduklarını söyledi. Maskeyi marketten eşinin aldığını söyleyen Zahide Osman, “Açıkçası bu uygulamayı bilmiyordum. Ama kesinlikle deneyeceğim. Markette bile satılıyor. Kontrol etmek zorunludur ”dedi.

Özge Yurtçu, “Elbette sağlıklı olup olmadığını düşünüyoruz. Örneğin, siyah maskeler hiç sağlıklı görünmüyor. Mesela bu maskenin içini açıp baktım. 3 kattı. Kullanabilirim dedim. Yani uygulama iyi, telefonuma indireceğim. Ben onunla ilgileneceğim ”dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir