Koronavirüslü kişilerde yorgunluğun nedenini ortaya çıkaran keşif: Virüs beyin zarından geçebilir

Dünyaya ölüm yayan koronavirüs hakkında her gün yeni bilgiler ortaya çıkıyor. Koronalı kişilerin kafa karışıklığı ve yorgunluk gibi bilişsel etkilerden muzdarip olduğunu ortaya koyan bulguların sayısı arttıkça, bilim adamları bunun koronavirüsün beyin bariyerini aştığının bir göstergesi olduğunu belirtiyor.

Yakın zamanda koronavirüsten iyileşen kişilerin kafa karışıklığı ve yorgunluk gibi bilişsel etkilerden şikayet ettikleri görülüyor. Ve bu durumla karşılaşan insan sayısı artıyor. Bu soruyu araştıran bilim adamları, kendisinden önce gelen birçok virüs gibi koronavirüsün de beyin için kötü haber anlamına geldiğini keşfetti.

İLK FARELERDE GÖRÜLDÜ

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan çalışmada, araştırmacılar, genellikle virüsün kırmızı kolları olarak tasvir edilen başak proteinin farelerde kan-beyin bariyerini geçebildiğini buldular.

VİRÜS DENEYİMİ OLAN KİŞİ DAHA FAZLA DİKKAT VE EKİM

Genellikle S1 proteini olarak adlandırılan bu başak proteini, virüsün girebileceği hücrelere emirler verir. Çalışmanın baş yazarı ve Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tıp profesörü olan William A. Banks, virüsün genellikle bağlayıcı protein ile aynı şeyi yaptığını söylüyor. Banks, koronavirüs enfeksiyonunun neden olduğu yoğun iltihaplanmanın bilim çevrelerinde sitokin fırtınası olarak adlandırıldığını söylüyor. Bağışıklık sistemi virüsü ve proteinlerini gördüğünde, bu istilacı virüsü öldürmeye çalışır, ancak aynı zamanda aşırı tepki verir. Virüs bulaşan kişi kafa karışıklığı, bitkinlik ve diğer bilişsel problemlerle baş başa kalır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir