Erdoğan imzalı: Asgari 3427 TL olacak

Hükümet milyonlarca işçi, esnaf ve işsiz vatandaşı ilgilendiren 6 önemli adım attı. İşten çıkarma yasağı, nakdi ücret desteği 2 ay, yeniden yapılanma uygulaması ve taksit süresi bir ay uzatıldı. Esnafın gelir kaybı ve kira desteği başvuruları dün başladı. İşsizlik ve kısa çalışma ödeneği 5 Ocak’ta yatırıldı. Hepsi için çok önemli 6 karar alındı ​​ve tarihler belirlendi.

Salgın nedeniyle yapılan ödemeler ve destekler de genişletildi ve uzatıldı. Öte yandan birçok kritik maddede sürenin uzatılması da gündemdedir.

KİT’lerde mimarlıktan başhekimliklere kadar birçok meslekte sözleşmeli personelin ücretleri artmış, yeni uygulamalar Ocak ayının son gününe kadar devam edecek. İşte yeni yıl için kimin ve hükümetin ne kadar maaş alacağına dair 6 önemli karar;

Salgın nedeniyle İş Kanununa eklenen madde kapsamında, işveren tarafından iş ve hizmet sözleşmesinin bazı haller dışında feshedilmesini yasaklayan düzenleme 17 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmış ve işverenin, ücretsiz izinli çalışan 17 Mart’a kadar uzatıldı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN TALİMATI

Başkan, gelecek yılın Haziran ayına kadar her defasında en fazla üç ay olmak üzere üç aylık süreleri uzatma yetkisine sahiptir. Nakit ücret desteği de 2 ay sürecek. Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarının yapılandırılması için son tarih de 1 Şubat 2021’e uzatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir