En uzun Navtex; Oruç Reis 6 ay hizmet verecek

Türkiye, Doğu Akdeniz’deki hakların korunması konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Sismik araştırma gemisi Oruç Reis için 22 Aralık 2020 – 15 Haziran 2021 tarihlerini kapsayan 6 aylık yeni Navtex piyasaya sürüldü. Daha önce Kaş’ta görev yapan Oruç Reis, bu kez Antalya Körfezi açıklarında sismik araştırmalar yapacak. Bakan Akar geçtiğimiz günlerde Doğu Akdeniz ile ilgili olarak “Planlarımızı uygulayacağız” açıklamasında bulundu.

Sismik araştırma gemisi Oruç Reis’in Doğu Akdeniz’deki yeni görev yeri belirlendi.

Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni Navtex (denizcilere duyuru) yayınlandı. Oruç Reis’in 22 Aralık 2020-15 Haziran 2021 tarihleri ​​arasında Antalya Körfezi açıklarında sismik araştırma faaliyetleri yürüteceği açıklandı. Oruç Reis’e yeni görevinde yardımcı gemiler Ataman ve Cengizhan eşlik edecek. Bu süreçte denizciler, Oruç Reis’in kablolarının zarar görmemesi için gemiyi en az 6 mil geçmeleri konusunda uyarıldı.

YUNANİSTAN VE AB’NİN GEMİDE GÖZLERİ

Oruç Reis, 29 Kasım’da tamamladığı Doğu Akdeniz’de son araştırma çalışmalarının ardından Antalya Limanı’nda bakım ve onarımına alındı. Oruç Reis’in Kaş, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Avrupa Birliği’ndeki faaliyetlerini tamamlamasının ardından geminin yeni görev yerinin hangi bölge olacağına odaklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir