epa06747281 Tedros Adhanom Ghebreyesus, director general of the World Health Organization (WHO), attends a press conference at the European headquarters of the United Nations in Geneva, Switzerland, 18 May 2018. The WHO Director-General answered questions ahead of the World Health Assembly and following the meeting of an International Health Regulations Emergency Committee on Ebola in the Democratic Republic of the Congo. EPA-EFE/VALENTIN FLAURAUD

Dünya Sağlık Örgütü uyarısı: Daha gidilecek uzun bir yol var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr.Tedros Adhanom Ghebreyesus, tünelin sonundaki ışığın yeni tip Corona virüsü (Covid-19) aşı çalışmalarında yaşanan gelişmelerle görüldüğünü belirterek, “Ancak WHO endişeli. Covid-19 salgınının bittiğine dair artan bir algı hakkında. ” dedim.

Ghebreyesus, video konferans kullanarak İsviçre’nin Cenevre kentindeki WHO merkezinde bir basın toplantısı düzenledi.

DSÖ ile koordineli olarak yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programını (COVAX) Nisan ayında başlattıklarını hatırlatan Ghebreyesus, bu programa şu ana kadar 189 ülkenin katıldığını belirtti.

Ghebreyesus, geçtiğimiz günlerde yapılan Covid-19 aşı çalışmalarının müjdesine ilişkin olarak, “Aşıların pazara sunulmasıyla birlikte dünya çapında eşit olarak dağıtılması gerçekten önemli.” uyardı.

Ghebreyesus, aşı altyapısı ve Dünya Bankası, UNICEF ve Küresel Aşılama ve Aşılama Birliği (GAVI) gibi ortaklarla hazırlıklarında 100 ülkeye yardımcı olmayı hedeflediklerini açıklayarak, tüm ülkeleri yaygın aşılama hazırlıklarını tamamlamaya çağırdı.

“COVID-19 OUTBREAK’IN HALA UZUN BİR YOLU VAR”

Ghebreyesus, virüsün bazı ülkelerde hızla yayılmaya devam ettiğini ve bunun sağlık çalışanları üzerinde “muazzam” bir yük oluşturduğunu vurguladı.

Tünelin sonundaki ışığın Covid-19 aşı çalışmalarındaki gelişmelerle görüldüğünü belirten Ghebreyesus, ancak insanları taviz vermemeye davet etti.

“Ancak DSÖ, Covid-19 salgınının sona erdiğine dair artan bir algıdan endişe duyuyor. Covid-19 salgınının hala gidecek uzun bir yolu var ve önümüzdeki günlerde liderlerin ve vatandaşların aldığı kararlar hem kısa hem de Virüsün dönem seyri ve bu salgının sonunda ne zaman sona ereceği, “dedi Ghebreyesus. neyin biteceğini belirleyecektir. “değerlendirmeyi buldu.

“HEDEF 2021’İN İLK ÇEYREKTE 500 MİLYON DOLAR KOVİD-19 AŞISI”

Aşılama çalışmaları ile ilgili bir soru üzerine DSÖ bilim heyetinden baş uzman Dr.Soumya Swaminathan, 2021’in ilk çeyreğinde COVAX aracılığıyla dağıtılacak 500 milyon doz Covid-19 aşısı tedarik etmeyi umduklarını söyledi.

Swaminathan, “Hedef, 2021 sonuna kadar en az 2 milyar doza ulaşmaktır. Bu, COVAX üye ülkelerin nüfusunun yüzde 20’sini aşılamak için yeterli olacaktır” dedi. dedim.

Baş uzman Swaminathan, bu sayının salgının akut aşamasını sona erdirmek için yeterli olacağını vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir