Devlet Bulanı ödüllendirecekti! 400 Tane getirdi

Antalya’da her bir kirpi balığı kuyruğu için 5 lira ödeme uygulaması kapsamında birçok balıkçı getirdikleri kirpi balığı kuyruklarını yetkililere teslim etti.

Kızıldeniz’den gelen ve Akdeniz’deki balıkçıların ağlarına zarar veren ve hatta kendi türünü yiyen kirpi balığı ekonomiye kazandırılıyor. Denize açılan balıkçılar kirpi balığının kuyruğunu kesip ibraz ederse kuyruk başına 5 lira ödenir.

Bu uygulama bugün Antalya turizm kentinin balıkçı limanında başlamıştır. Sabah erkenden balıkçı barınağına kirpi balığı kuyruklarını getiren balıkçılar, balık satış noktasında sıraya girdi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri tarafından poşetten çıkarılan balık kuyrukları tek tek incelendi. Bu incelemede balon balığının en ayırt edici özelliği olan alacalı derisine dikkat edildi. Sayılan kuyruk başına 5 lira ödeme raporu yapıldı. Memurlar, poşetlerin ağızlarını kuyruklarla kapatarak onları kayıt altına aldı. Balıkçılara ödemelerin daha sonra yapılacağı bilgisi verildi.

Sabah erkenden balık satış noktasına geldiğini söyleyen Ahmet Telçekiç, “Çantamda 400 kirpi kuyruğu var. Memurlar sayacak ve sıra başına 5 lira ödeyecek.” Dedi.

Balıkçı Ümit Durmaz, 200 civarında kirpi kuyruğu getirdiğini belirterek, “Bu balıklar bize yıllarca zarar verdi. Ne olta ne ağ kalmadı. Elimden geldiğince getirdim. Özellikle kirpi balığı avlamak için denize gittim” dedi. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir