Bilimsel Komite Üyesi: Kovid-19 aşısı güvenlidir

Sağlık Bakanlığı bu ay Kovid-19 aşısını uygulamaya hazırlanırken, uzmanlar vatandaşlardan aşı olmaktan çekinmemelerini istedi.

Aralık ayında uygulanacak Çin aşısı ile ilgili soru işaretlerinin cevabı Bilim Kurulu’ndan geldi. Coranavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr.Recep Öztürk, sağlanacak aşının etkinliğinin verilerle kanıtlandığını ve ciddi yan etkileri olmayan güvenli bir aşı olduğunu söyledi. Medipol Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr.Öztürk, Kovid-19’un seyrini anlattı.

Prof.Dr.Öztürk, Kovid-19’un bulaşıcı hastalıklar tarihinde dünyayı etkileyen hastalıklardan biri olduğunu belirtti. Salgının başlangıcında üç ayda ilk milyon vakaya ulaşıldığını hatırlatan Prof.Dr.Öztürk, son bir milyon vakaya 1,5-2 günde ulaşılmasının artık durumun ciddiyetini gösterdiğini söyledi.

2021 başlarında kullanılması beklenen aşıların pandeminin önlenmesine olumlu katkı sağlayacağını belirten Prof. Öztürk, “Kovid-19 salgını bu şiddete 4-5 ay daha devam edecek” tahmininde bulundu. Salgının 2021’de de devam edeceği görüşünü dile getiren Prof. Öztürk, “2022’nin ilk aylarında etkili olmaya devam edeceği bile düşünülüyor. Bunu dikkate alarak salgınla mücadeleye devam etmemiz gerekiyor. verilere dayalı ortak akılla alınan kararlarla, teşhis, önleme, önleme ve tedavi hizmetlerinin entegre bir yönetimini gerektiren ”.

AŞI SADECE AĞIR HASTALARIMIZI ÖNLEYECEKTİR

Prof. Öztürk, bu ay Türkiye’de uygulanacak Çin aşısına değiniyor. Öztürk, “Sağlanacak inaktif aşının etkinliği, faz çalışmaları sırasında verilerle ortaya konan ve acil ihtiyacı olan ciddi yan etkisi olmayan güvenli bir aşıdır. İlgili aşı devlet tarafından ücretsiz sağlanacak ”dedi.

Öztürk, yerli aşı çalışmaları için, “Devam eden ulusal aşı çalışmalarından birinin (on beş aşı adayı) klinik öncesi çalışmalarının tamamlanmış olması ve faz-1 çalışma süresinin tamamlanmış olması ve diğer aşıların bu bağlam, yakın orta gelecek için salgına karşı mücadelede umut vaat ediyor. “

“Aşıların sağladığı bağışıklığın ne kadar süre devam edeceği ve sonraki dönemlerde aşının ne zaman tekrarlanacağı gibi konular henüz belirlenememiştir. Aşı olacakların da hastalığı olanlar gibi temel koruma önlemlerine devam etmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aşı gelse bile kurallara uymaya devam edeceğiz. Aşı bizi maskeden, fiziksel mesafeden kurtarmayacaktır. Ciddi şekilde hastalanmamızı önleyecek. Aksi halde mikrop alıp yaymamıza engel olmayacaktır. “

Zorunlu değil ama yapmalıyız

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı. Mehmet Ceyhan, “Türkiye’de zorunlu aşı var, aşı zorunlu olmayacak. Elimizden geldiğince Sağlık Bakanlığı tarafından getirilen aşıyı hepimiz almalıyız” dedi.

Ceyhan, uygulanabilecek üç aşıyı anımsatarak, “Çin’de üretilen bir aşıya göre Türkiye’nin mevcut taşıma ve depolama sistemi. Çin, aşının etkinliğini Aralık ayında açıklayacak. Yüzde kaçını koruduğuna dair henüz bir veri yok. Ceyhan, “Bu önlemler herkes aşılanana kadar devam edecek, aşı yaptırdım, maskeyi çıkarmak gibi bir düşünce olmamalı, bunun olması için yüzde 100 etkili bir aşıya ihtiyacımız var, bu var. Henüz bulunamadı. “Aşılananlar da dahil olmak üzere toplumun dokunulmazlığına eşdeğer tedbirler devam edecek” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir