Benzeri görülmemiş skandal! Kovid-19 yanlışlıkla aşı fiyatlarını paylaştı, paylaşıldı

Belçika’da bütçeden sorumlu bakan Eva De Blekeer bir skandala karışmıştı. Avrupa Birliği Komisyonu’nun ilaç üreticileri ile anlaştığı ve kamuoyu ile paylaşılmaması gereken koronavirüs aşısının fiyatlarını Twitter hesabından yanlışlıkla paylaştı. Yazıyı kısa sürede silmiş olmasına rağmen ekran görüntüleri kamuoyu ile paylaşıldı.

FDA’nın bağımsız uzman komitesi, 20 ‘evet’ oyu ile Moderna tarafından yüzde 94,1 ile etkili ilan edilen ve bugün yaptığı toplantıda bir uzman çekimser kalan Covid-19 aşısının kullanılmasını tavsiye etti. Kurulun tavsiyesi üzerine FDA’nın bugün aşı kullanımını onaylaması bekleniyor. Resmi onayın ardından, Amerika Birleşik Devletleri içinde yaklaşık 5,9 milyon doz aşı dağıtılacaktır. Moderna’nın aşısı, onay sürecinin tamamlanmasının ardından güvenli ve etkili olduğu onaylanan ikinci aşı olacaktır.

ABD’nin aşı alanındaki otoritesi FDA, geçtiğimiz Cuma günü Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen Covid-19 aşısını onayladı. Aşı, ABD genelinde öncelikli segmentlere tanıtıldı. Hafta içinde FDA tarafından yayınlanan belgeye göre 30 bin kişi üzerinde yapılan denemelerde Moderna aşısında yüzde 94,1 verimlilik sağlandı. En sık görülen yan etkiler ateş, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı olarak sıralandı. 2010 yılında kurulan Moderna, şimdiye kadar hiçbir zaman FDA onaylı bir ilaç geliştirememişti. Şirketin hisse senetlerinin değeri bu yıl yüzde 700 arttı.

Pfizer aşısından farklılıklar

Moderna aşısının nakliye sırasında normal derin dondurucuların sağlayabileceği bir sıcaklıkta -20 derecede tutulması gerekir. Pfizer aşısının -70 derecede saklanması gerektiği için lojistik sorunlara neden olabilir. Pfizer aşısı gibi, Moderna aşısının da iki kez uygulanması gerekir ve ikinci dozun ilk dozdan 28 gün sonra uygulanması gerekir. Merkezi Cambridge, Massachusetts eyaletinde bulunan şirket, onayın verilmesi halinde aşıların “büyük çoğunluğunun” burada üretileceğini açıklamıştı. Pfizer’in aşısı ise Almanya ve Belçika dahil olmak üzere farklı ülkelerde üretiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir