Bakan Koca’dan son dakika aşı açıklaması! İddiaları yalanladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Resmi Gazete’de yayımlanan “Beşeri Tıbbi Ürünler Ruhsatlandırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile ilgili asılsız iddiaları üzerine açıklama yaptı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aşıların Acil Kullanım Onayı ile ilgili Beşeri Tıbbi Ürünlerin Ruhsatlandırılmasına İlişkin Yönetmeliğin yapıldığını belirterek, “Acil Kullanım Onayı ‘ruhsat’ anlamına gelmez, sadece geçici bir izintir. aşının tescili için gerekli veriler sağlanıncaya kadar süre verilir. “ifadelerini kullandı.

BAKAN KOCA BÜYÜK İDDİALARI BIRAKTI

Bakan Koca, bugün Twitter hesabını paylaşan Resmi Gazete ve Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Acil Kullanım İzni Verme Sağlayan “Tıbbi Ürünler Ruhsat Değişikliği Yönetmeliği” hakkında bilgi verdi.

Bakan kocanın nakline ilişkin asılsız bilgilerin yayıldığı düzenleme görüldüğünü, düzenlemeler başta olmak üzere tüm aşı adaylarının yerli aşı adaylarında kullanılması için bir düzenleme yapıldığını ve Türkiye’yi vurguladı.

Acil Kullanım Onayı’nın Kovid-19 gibi pandemilerin yayılmasını önlemek ve halk sağlığını korumak için geliştirildiğini belirten Koca, vatandaşların güvenli aşılara bir an önce ulaşmasını sağlayan bir uygulama olduğunu ifade etti:

“Söz konusu değişiklikle birlikte bir eksiklik giderilmiş ve dünya genelinde uzun süredir kullanılan bu uygulama mevzuatımıza dahil edilmiştir. Acil Kullanım Onayı dünya çapında, özellikle de uzun süredir kullanılmaktadır. ABD ve Avrupa Birliği ülkeleri. Şu anda dünyada öne çıkan Kovid-19 aşılarına verilen onay bu kapsamda. Dünya Sağlık Örgütü de ihtiyaç duyulduğunda aşılar dahil çeşitli ürün grupları için aynı prosedürü önermektedir. “

Türkiye, 16 farklı yerli aşı Ar-Ge çalışmaları boyunca devam etti Bildirimler Koca, aşı Faz 1 ve Faz 2 klinik denemelerinde son noktaya hazırlanmak için çalışan inaktif bir aşı olduğunu söyledi.

Farklı teknolojilerle eş zamanlı olarak geliştirilen 5 farklı aşının Faz 1 aşamasına geldiğini belirten Koca, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Mevzuat yönetmeliğinin bir diğer amacı da, çalışmaları tamamlanan yerli aşılarımızın güvenlik testlerinden sonra vatandaşlarımızın kullanımına en kısa sürede ulaştırılmasıdır. Acil Kullanım Onayı ‘ruhsat’ anlamına gelmez. Aşının tescili için gerekli veriler sağlanıncaya kadar sadece geçici bir izin verilir.Ürünün verilen sürenin sonunda ruhsatlandırılması esastır.Tüm aşılar için Anında Kullanım Onayı verilecektir. İster yurt dışından ithal edilsin ister yerli üretim olsun, aynı koşullar aşının güvenliği ve etkinliği bilimsel bir çerçevede gösterildikten sonra, verilerin fayda-risk dengesi dikkate alınarak elde edilen uluslararası standartlara uygunluk değerlendirilecektir. gerekli teknik çalışmalar ve testler, Türkiye’nin uluslararası akreditasyona sahip tıbbi cihazlar ve İlaç Kurumu olacağını göstermiştir. gency Kullanım Onayı. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir