Aşı olmazsak yüzde 75’imiz hasta olacağız

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, aşıya karşı güvensizlik yaratma girişimlerine tepki gösterdi: Sanki bir Çin aşısı veya bir Rus aşısı gibi argümanları bir kenara bırakmalıyız. Aşı yoksa salgın halkımızın yüzde 75’i hastalanana kadar devam edecek.

Sağlık Bakanlığı tüm dünyanın peşine düştüğü koronavirüs aşısını uygulamak için geri sayıma başlayınca garip bir kara propaganda başladı. CHP ve destekçilerinin desteklediği kampanyalarla Çin’den satın alınan aşı ile ilgili gerçekçi olmayan olumsuz haberler hızlandı. Uzmanlar, aşının Türkiye’yi itibarsızlaştırmak için ağır bir bedel ödeyebileceğini söylediler.

DÜNYANIN AŞIYA İHTİYACI VAR

Dünyanın aşıya ihtiyacı olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğanay, “Aşılara karşı her zaman muhalifler vardı. Ülkemizde denediğimiz aşı ile inaktive edilmiş aşı olmak üzere üç çeşit aşı geliştirme vardır. Bu aşı teknolojisinin yan etkileri ‘halsizlik’ ve ‘halsizlik’ gibi bilinen durumlardır, endişelenmenize gerek yoktur. Dünyada bir buçuk milyondan fazla ölümün virüs salgını ile mücadele ettiği dönemde bu aşıların dünyanın ihtiyaçlarını karşılaması mümkün değil. Dünyanın aşılara ihtiyacı var. Bu aşı gibi tartışmalar çok iyi, bu doğru olmadığından daha üstün. “Çin aşısı veya Rus aşısı gibi tartışmaları bir kenara bırakmalıyız” dedi. Doğanay, olasılıklar doğrultusunda aşının satın alındığının altını çizerek şunları söyledi:

AŞI BURADA İNCELENECEK

“Hangi aşı varsa alınır. 50 milyon doza layık bir durum. Aşıyı yaptırmak, hemen kullanmak anlamına gelmez. Ruhsatlı aşılar değil. Halk sağlığı merkezlerinde gerekli tetkikler yapıldıktan sonra aşılama başlayacaktır. Aşı yoksa salgın halkımızın yüzde 75’i hastalanana kadar devam edecek. Daha fazla aşı üretimine ihtiyacımız var. Her şey yolunda giderse toplumun bir kısmının sahip olduğumuz aşı ile aşılanacağını düşünüyoruz. Nisan ayında yerel aşılarımıza devam edersek çok ciddi bir yol kat etmiş oluruz. “

Olumsuz sonuç yok

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof.Dr.Muhammed Emin Akkoyunlu, aşı için olumsuz bir geri dönüş olmadığını söyledi. Akkoyunlu, “Üçüncü aşama çalışmaları sona erdi. Şu anda olumsuz bir geri bildirim yok. Aşıların önündeki en büyük engel aşılara karşıdır. Aşılama çalışması, Anadolu’nun büyük topraklarından çıkan bir teknolojidir. Şimdi elimizdeki verilere göre halsizlik gibi etkileri de göz önüne alırsak koronavirüsten korunacağımız anlamına geliyor. Bu bilgiyi net bir şekilde ifade edebilmek için üçüncü faz çalışmalarının sonuçları önümüze gelmelidir. “Olumsuz konuşabileceğimiz bir sonuç yok.”

Akkoyunlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada sekiz aşı çalışması var. Bu aşılardan üçü Aralık ayında neredeyse bitecek. Neden Çin’den, çünkü çalışmalar Türkiye’de yapıldı. Diğerlerinin gelmesi zaman alacak. Bu süre zarfında aşı bir ay içinde tamamlanacaktır. Hastalığın en yoğun olduğu bu dönemlerde aşılanmalıdır. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir