Alman biyoteknoloji şirketi koronavirüse karşı etkili ilaç buldu

Almanya’da Fromycon adlı biyoteknoloji şirketi, koronavirüse karşı etkili bir ilaç buldu. FYP207 adlı ilaç, virüsün hücrelere girişini bloke ederek, virüs mutasyona uğrasa bile virüsün nüfuz etmesini engelliyor. İlaç için firma tarafından “Acil durum onay başvurusu” yapıldı.

Dünyayı etkilemeye devam eden koronavirüs salgınına karşı bazı aşılama çalışmaları başarılı olurken, Kanada, İngiltere ve ABD Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen aşının kullanılmasına onay verdi. İnsanlar aşıdan güzel haberlere odaklanırken, şimdi koronavirüs ilacıyla ilgili sevindirici bir gelişme yaşandı.

DEVLET TELEVİZYONUNDAN DUYURULAN HABER

Almanya’daki Devlet Televizyonu ARD, koronavirüse karşı aşının ardından normal tedavi sürecini devam ettirmek için bir ilaç geliştirildiğini duyurdu. İlacı geliştiren biyoteknoloji şirketi Formycon, acil kullanım için gerekli uygulamaları yaptı.

KORONAVİRÜSÜ TAMAMEN ENGELLEYEN İLAÇ

Bu ilacın aşı olamayan, aşı sonrası tekrar hastalanan veya antikor üretmeyen ve çeşitli nedenlerle ilaçla tedavi edilmesi gerekenler için büyük bir umut olduğu belirtildi. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada ilacın Covid 19’u (SARS CoV-2) tamamen engellediği bildirildi.

İLAÇ, MUTASYONDA VİRÜSE KARŞI ETKİLİDİR

Geliştirilen ilaç, hücrelere bu virüs bulaşmasını tamamen engellemekte ve virüsün vücuda girmek için kullandığı ACE2 reseptörlerini kullanmaktadır. İlaç, koronavirüslere etkin bir şekilde bağlanan ACE2 antikor füzyon proteininin geldiği yerde etkilidir. Bir anlamda koronavirüsün kapılarını kapatıyor. Fromycon CEO’su Carsten Brockmeyer, ARD televizyon haber bülteni Tagesschau’ya şu anda hastaneye kaldırılan kişilerin bir tedavi seçeneği olduğunu söyledi.

“GELECEKTEKİ KORONAVİRÜS ÇIKIŞLARI BU NASIL ÖNLENECEK”

İlacın bu aşamada çözüm olduğunu belirten Brockmeyer, “Antikorlar SARS CoV-2 virüs yüzeyinde çok spesifik bölgelere yönlendirilir. Ancak virüsün küçük bir mutasyonu onları etkisiz hale getirmek için yeterlidir. Bu ilaç ile , virüsün hücrelere nüfuz etmek için kullandığı giriş kapısını bloke ediyoruz. “Ayrıca mutasyonlara karşı maksimum koruma sağlıyor. Gelecekteki koronavirüs salgınları bu şekilde önlenmiş olacak “dedi.

ERKEN TARİH 2022

İlacı geliştiren firma, ABD ilaç onay merkezi ve Avrupa Birliği onay merkezi ile iletişime geçtiklerini ve hızlı onay için sürecin yürütüldüğünü duyurdu. Ancak en hızlı onay bile ilacı ancak 2022’nin başlarında piyasaya sürebileceklerini gösteriyor.

“AŞI ZATEN YILLAR SÜRECEK”

ARD’ler, “O zaman çok geç değil mi?” Brochmeyer, “Dünya nüfusunun yüzde 50 ila 60’ının aşılanması zaten yıllar alacak. 10 yıl sonra bile aşı yaptırmamış milyonlarca insan olacak, aşılansa bile milyonlarca insan olacak. Bu hastalığa yakalanan kişiler. Şu anda bu kişileri tedavi etmek için başka bir seçenek yok. Virüs tehdidinin çoğu ortadan kalkıyor ”diye yanıt verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir