AB ile yapılan anlaşma sigortayı ateşledi! ‘İngiltere’den bağımsızlığımızı ilan edelim’

İskoç Bölgesel Yönetimi Başbakanı Nicola Sturgeon, İngiltere ile Avrupa Birliği (AB) arasında varılan ticaret anlaşmasının Brexit ile onlardan alınanları telafi edemeyeceğini belirterek bağımsızlık çağrısında bulundu. Sturgeon, “Bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak kendi geleceğimizi planlamanın zamanı geldi,” dedi. İskoçya ve Kuzey İrlanda, AB referandumunda (Brexit) ‘hayır’ oyu verdi.

Sturgeon, anlaşmaya varıldığı haberinin ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.

Brexit’in İskoçya halkının iradesine aykırı olduğuna dikkat çeken Sturgeon, “Brexit’in bizden aldıklarını telafi edecek bir anlaşma yok. Bağımsız bir Avrupa ülkesi olarak kendi geleceğimizi planlamanın zamanı geldi” dedi. ifadeyi kullandı.

“WALES İNSANLARA TAAHHÜT EDİLMEMİŞTİR”

Galler Bölgesel Yönetimi Başbakanı Mark Drakeford BBC’ye, AB ile varılan ticaret anlaşmasının Galler halkına vaat edilen bir şey olmadığını söyledi.

Anlaşmayı “zayıf” bulduğunu ve bazı iyileştirmelere ihtiyaç duyulabileceğini belirten Drakeford, “Galler farklılıklar görecek. Avrupa’ya gitmek eskisi kadar kolay olmayacak. Galli öğrenciler Avrupa’daki üniversitelere erişemeyecekler.” Dedi. dedim.

KUZEY İRLANDA MEMNUN

Kuzey İrlanda Bölgesel Hükümeti Başbakanı ve sendika yanlısı lideri Arlene Foster, “Tabii ki, Kuzey İrlanda için önemli olacak olan hem ticaret anlaşmasının ayrıntılarını hem de anlaşmanın güvenlik konularını inceleyeceğiz.” Demokratik Birlik Partisi. ifadeyi kullandı.

Kuzey İrlanda Bölgesel Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve bağımsızlık yanlısı Sinn Fein Başkan Yardımcısı Michelle O’Neill, “AB’den ayrılma konusunda çok farklı siyasi tutumlarımız olmasına rağmen, müzakeresiz ayrılığın Kimsenin ilgisi yok. Adanın her yerinde memnuniyetle karşılanacak güzel bir haber. “değerlendirmesinde bulundu.

İSKOÇYA VE KUZEY İRLANDA HALKLARI BREXIT’E KARŞI OYLANDI

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya’dan oluşan Birleşik Krallık’ta Haziran 2016’da yapılan AB referandumunda Brexit kararı yüzde 48’e karşı yüzde 52 ile alındı. Referandumda İngiltere ve Galler “evet”, İskoçya ve Kuzey İrlanda “hayır” oyu verdi.

31 Ocak’ta resmi olarak AB’den ayrılan Birleşik Krallık, başta ticaret olmak üzere ikili ilişkiler konusunda Birlikle kapsamlı müzakereler yürütüyordu.

Zorlu müzakerelerin ardından varılan anlaşma ile ayrılık süreci tamamlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir