-70 derece daha soğuk Türkiye’den dünyaya gidecek!

Tüm dünyanın merakla beklediği Kovid-19 aşısının keşfedilmesiyle gözler eksi 70 derecede depoya çevrildi. Yaralı oyuncuların daha hızlı iyileşmesi için sıklıkla kullanılan soğuk oda (LifeCube) teknolojisi, aşıyı depolamak için yeniden tasarlandı. Türkiye ile işbirliği içinde üretilen Alman ve ultra-satış fiyatı ile soğutucu akışkan 150 bin eurodan, 30 bin aşı son kullanma tarihine kadar saklanabilecek. Cihazı üreten firmanın temsilcisi, ihracata hazır olduklarını ve ülkelerle görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in geliştirdiği Kovid-19 aşısının son aşama deneylerinin ilk sonuçlarıyla birlikte aşının yüzde 95’in üzerinde etkili olduğu ortaya çıktı ve gözler önce eksi depolama konusuna çevrildi. 70 derece. Türkiye’de ultra soğutucu üreten firmalardan birinin depolanması ve taşınması için Kovid-19 aşısı -70 derece gereklidir.

Prokoz Kozmetik’ten Türkiye ile Alman lifecub GmbH firması arasında anlaşma imzaladı Medikal ‘lifecub A’ (soğuk oda) aşının pandemik dönemde depolanması için entegre edildi, Kovid-19 aşısı 70, -80 ° de muhafaza edilebiliyor C. Cihaz, yüksek depolama kapasitesi, akıllı yazılım çalışması, performans takibi, düşük bakım ve işletme maliyetleri ile öne çıkıyor.

“CİHAZI TALEP EDEN ÜLKEYE GÖNDERİYORUZ”

33 yaşında bir aile şirketi olduklarını ve tıbbi cihazlar ürettiklerini belirten Prokoz Kozmetik Medikal Kurucusu Dursun İnanır, “Kovid-19 aşısının korunması için -70 derecede soğuyabilen bir dondurucuya ihtiyaç vardı. Alman LıfeCube GmbH firması ile anlaştık, -70 de insanların tedavisi için bir soğutma cihazımız vardı. Bu sistemi hızlı bir şekilde aşıyı -70 derecede sınırsız koruyabilen bir forma dönüştürdük. İhtiyaç duyan, talep eden ve tabi ki ülkemize de sunmaya hazırız ”dedi.

SPOR KULLANIMI

Bu buzdolaplarının zorlu bir Ar-Ge süreci nedeniyle dünyada az sayıda firma tarafından üretildiğini belirten İnanır, Almanya’daki LıfeCube GmbH’nin sahibi İsmail İlhan’ın 15 yıl önce gelişmeye başladığını ve piyasanın önemli bir oyuncusu olduğunu belirtti. İnanıyor ki, “Yüksek performanslı sporcuların vücutlarında oluşan laktik asidi hızlı bir şekilde yok etmek için kullanılan bir yöntemdir. Galatasaray Türkiye’de cihazlar ve yurtdışında Başakşehir Spor Kulübü de Milan ve Bayern Münih kulübünü kullanıyor “dedi.

ÜLKELERLE GÖRÜŞMELER DEVAM EDİYOR

Pandemi sonrası aşıları korumak için bu cihazları üretmeye ve dünyaya ihraç etmeye hazır olduklarını belirten İnanır, “Ukrayna dondurucusundan 60 parça için görüşmeler devam ediyor. Amerika, Rusya ve Almanya ile görüşmeler devam ediyor. Ayrıca Afrika kıtası ve Orta Doğu’dan lisans hakları talep ettiler. Hem lisanslamaya hem üretmeye ve ihtiyaçları karşılamaya hazırız. Cihazın satış fiyatı 150 bin Euro’dan başlıyor. “Fiyat, cihazın duracağı yerin büyüklüğüne göre değişecektir.”

YİĞİT: CİHAZ 30 BİNİN ÜZERİNDE TAŞIYABİLİR

LıfeCube cihazının üretildiği tesisin yöneticisi Onur Yiğit, cihazın aşıya uyarlanması için Almanya’da İsmail İlhan ve mühendis ekibi ile çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yiğit, “Kabini aşıyı saklayacak konuma getirdik. Soğuk hava bir dış ünitede üretilir ve kabin içine pompalanır. Cihaz 20 ile 30 bin aşıyı tutabiliyor, duruma göre genişletiyoruz, aşıyı son kullanma tarihine kadar saklayabiliyor. Sistem, ayarlanan sıcaklığı sınırsız süre koruyabilir. “Cihazın soğukluğu -110’a kadar çıkabilir”.

YÜZDE 50 YERLİ MALZEMEDEN ÜRETİLMİŞTİR

Teknoloji Türkiye’ye aktarılıyor Üretimin başlamasının ardından Yiğit, “Üretimde yerli malzeme kullanıyoruz, hedefimiz yüzde 50 daha fazla yerel içeriği kaldırmak. Kullandığımız yazılım Almanya’da İsmail İlhan tarafından tasarlandı.” cihazın kabineti, içindeki birçok elektronik ve mekanik parça yerli üretim yapılıyor. “dedi.

CİHAZIN TÜM SİSTEMLERİ YEDEKLE TASARLANMIŞTIR

Üretimin sıfır hata ile yapıldığını belirten Yiğit, “Aşıyı depolamak için yaptığımız kabinde mevcut tasarım insan kullanımına göre ayarlandı, cam bölmeler ve kapılar yeniden tasarlandı.

İlk siparişte üretim yapmak 4 hafta sürüyor, ardından haftada 4 cihaz yapabiliyoruz. Sipariş sayısına göre kapasitemizi artırabiliriz. Cihazın tüm sistemleri online olarak 7/24 izleniyor, herhangi bir anormal durum karşısında uzaktan müdahale edebiliyor veya o ülkeye anında bir teknisyen gönderebiliyoruz.

Sistem halihazırda en az hatayı verecek şekilde tasarlanmıştır. Cihazın tüm sistemleri yedekli üretilmiştir. Olası bir arıza durumunda yedeklemedeki sistemler devreye girerivated. “Aşıların depolanmasında herhangi bir aksaklık yaşanmaz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir