10 kişinin hayatını kaybettiği korona yoğun bakım ünitesinde çıkan yangın felaketi “Geliyorum” dedi! İddiaya teknik bir hata neden oldu

10 kişinin hayatını kaybettiği Gaziantep’te koronavirüs yoğun bakım ünitesinde yangın öncesi kullanılan oksijen cihazları konusunda Sağlık Bakanlığı’nın hastaneleri uyardığı ortaya çıktı. Bir tıbbi firma sahibi, “Makine sıcakken sistem uyarı veriyor. Böyle bir makineden yangın çıkarsa teknik bir hatadan kaynaklanıyor olabilir” yorumunu yaptı.

Sağlık Bakanlığı’nın 16-17 Aralık tarihlerinde Gaziantep’te yangına sebep olduğu düşünülen oksijen cihazlarıyla ilgili hastanelere yazı gönderdiği ortaya çıktı. Yoğun bakım ünitelerindeki ‘Yüksek Akışlı Nazal Oksijen Terapi Sistemi’ cihazının koronavirüs tedavisinde önemli bir yere sahip olduğu belirtilen yazıda, bu cihazların bir kısmında yangın çıktığına dair raporlar olduğu belirtildi. Cihazın haznesinin tam oturmaması halinde tutuşmaya veya yangına neden olabileceği belirtildi.

“YOĞUNLUK AYRICA RİSK GETİRİR”

Hürriyet’e konuşan Türkiye Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof.Dr.İsmail Cinel, “Bu cihazlar koronavirüs nedeniyle çok sık kullanıldı. Yoğun bakım ünitesi bazı riskler getirdi. Yoğun bakım servisinde uyulması gereken kurallar var. Yoğun bakım üniteleri belirli dönemler bakanlık tarafından denetleniyor. Bir şey söylemek mümkün değil. “dedi.

“TEKNİK HATA OLABİLİR”

Bir medikal firma sahibi, “Bu makineler uluslararası standartlara göre imal edilmelidir. Bu makinelerin yüksek hassasiyetli sensörlere sahip olması gerekir. Makine sıcakken sistem uyarı verir. Bunlar bakanlık tarafından çok sık denetlenir. Böyle bir makineden yangın çıktığında, teknik bir hatadan kaynaklanıyor olabilir “. .

Gaziantep’te bulunan SANKO Üniversitesi Özel Sani Konukoğlu Hastanesi koronavirüs yoğun bakım ünitesinde oksijen tüpünün patlaması sonucu çıkan yangında 10 kişi hayatını kaybetti.

HAYATINI KAYBEDEN 9 KİŞİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

Yangında hayatını kaybeden 9 kişinin kimlikleri ise şöyle; Mehmet Reşit Saydanoğlu (75), Fethiye Kırca (78), Naciye Ulukütük (56), Abdi Hamzaoğlu (68), Elif Akgül (85), Ökkaş Akbulut (69), Kahraman Taş (71), Osman Daşdemir ve Ali Saffet Kanpolat ( 64)

DENETÇİ GÖREVLENDİRİLDİ

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, patlamayla ilgili olarak bir müfettiş atandığını açıkladı. Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bakanlığımız Gaziantep’te özel bir hastanede meydana gelen patlama için müfettiş atadı. Ekiplerimiz sahadaki süreci yakından takip ediyor.” Denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir