VakıfBank’tan 660 milyon dolarlık güven imzası

VakıfBank, 17 ülkeden 27 bankanın katılımıyla 160 milyon dolar ve 421 milyon euro olmak üzere toplam 660 milyon dolar sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı ve yurt dışından yüzde 109 yenileme oranıyla yeni fon sağladı.

Emirates NBD’nin aracı banka olarak hareket ettiği ve The Commercial Bank Qatar ile koordine edildiği 367 günlük vadeli kredi, Libor +% 2,50’ye mal oldu ve euro’nun maliyeti Euribor +% 2,25 oldu.

Tüm dünyayı etkileyen pandeminin yarattığı olumsuz koşullarda dahi uluslararası piyasalarda en aktif Türk bankası olmaya devam eden VakıfBank, 17 ülkeden 27 bankanın katılımıyla yılın ikinci sendikasyon kredisini başarıyla tercüme etti. VakıfBank, bu işlemle 660 milyon dolarlık yeni sendikasyon kredisi sağladı.

“YENİLEME ORANI YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE OLAN TEK BANKAYIZ”

Yapılan işlemin olağanüstü dönemlerde dahi ülke ekonomisine ve Türk bankalarına duyulan güvenin göstergesi olduğunu belirten VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, “Böylesine zor bir yılın sonuna yaklaştıkça kesintisiz olarak hizmet vermeye devam edeceğiz. tüm müşterilerimize destek ve uluslararası pazarlardan ülkemize yeni kaynaklar getirmeye devam ediyoruz. biz ”dedi. Üstünsalih, “Hatırlayacağınız üzere yılın ilk yarısında rakip bankalar arasında en yüksek sendikasyon kredisi çevirme oranını yakaladık” sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güçlü muhabir ağımız ve muhabir bankalarımızla uzun vadeli ilişkilerimizin bir yansıması olarak, 4 kıtadan 27 uluslararası bankanın katkılarıyla yılın 660 milyon dolarlık ikinci sendikasyon kredisini başarıyla sağladık. Böylelikle rakip bankalar arasında yenileme oranını yüzde 100’ün üzerinde gerçekleştiren tek banka olduk. Böylece toplam sendikasyon kredisi bakiyemiz 1,7 milyar dolara ulaştı. Sendikasyon kredimize geçtiğimiz yıl sendikasyon listemize dahil olmayan 3 yeni bankanın ilgi göstermesi ve katılımı da çok sevindirici. Bu kredi muhabir bankalarımızın ülke ekonomimize ve Bankamıza olan güvenini şüphesiz bir kez daha teyit etti. Bu vesileyle muhabir banka temsilcilerimize destekleri için bir kez daha teşekkür ederim. “

“KAYNAK TEDARİKİMİZ YENİ YILLARDAN İTİBAREN 3,9 MİLYAR DOLARA ULAŞTI”

2020 yılında en çok kaynağı yurt dışından getiren Türk bankasında olduklarını vurgulayan Üstünsalih, Türkiye ekonomisine sağladığı kaynaklarla yılbaşından bu yana çeşitli yapılar altında yurtdışından son sendikasyon işlemlerini gerçekleştirdiklerini, 3,9 milyar dolar dedi. Her alanda olduğu gibi uluslararası finansman tarafındaki yenilikleri ve fırsatları yakından takip ederek alternatifler üzerinde çalışmaya devam ettiklerini vurgulayan Üstünsalih, “ Bu konuda öncü ve aktif konumumuzu sürdürerek ülke ekonomimize her anlamda katkı sağlamaya devam edeceğiz. 12 milyar dolarlık uluslararası fonumuzla sahamız. ”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir