Uzmanlardan kafa karıştırıcı açıklama: Aşı da enfekte olacak …

Corona virüsüne karşı Sputnik V aşısını geliştiren Rusya’dan kritik açıklamalar geldi. Uzmanlar, aşı yapılsa bile virüsün bulaşabileceğini belirterek, gripte olduğu gibi aşının da her yıl aşılanması gerekebileceğine dikkat çekti.

Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan ve hızla dünya çapında bir krize dönüşen corona virüsü salgınında, worldometers verilerine göre vaka sayısı 61,3 milyona ulaştı. Hayatını kaybedenlerin toplamı 1,4 milyonu geçti.

ABD, Hindistan ve Brezilya’nın vaka sayısının başında olduğu salgında ikinci dalga çok daha hızlı ilerliyor. Birçok ülke vakalarda rekor kırıyor.

Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdiği aşının ve Rusya’nın Sputnik V aşısının yüzde 90’dan fazla etkili olduğu duyurusu dünya kamuoyunda heyecan yarattı. Aşıların nasıl dağıtılacağı ve yeterli doz için üretim kapasitesinin durumu hakkında sorular sorulurken Rusya’dan çarpıcı bir açıklama geldi.

HASTALIĞIN YOLU FARKLI

Rospotrebnadzor Epidemiyoloji Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Aleksandr Gorelov, aşılamanın corona virüsüne yakalanmayı engellemeyeceğini söyledi. Aşılananlar enfekte olabilir, ancak hastalığın seyri farklı olacaktır. “Mutlak bir koruma yok, ancak aşılananlarda hastalık daha hafif ve komplikasyonsuz” dedi.

MEVSİMSEL DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR

Chumakov Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nden Georgiy Ignatyev, corona virüsünün mevsimsel bir hastalığa dönüşebileceğini öne sürdü. Bu durumda gripte olduğu gibi her yıl aşı gerekeceğini belirten Ignatyev, “Virüsün değişeceğini düşünürsek, korona virüsünün gripte olduğu gibi her yıl aşılanması gerekebilir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir