Uzman uyardı: ‘Koronavirüsün gıdalardan bulaşmadığını düşünmeyin, mutasyona uğrayabilir’

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Prof. Işıl Var, çiğ sebze ve meyveler ile yarı pişmiş ürünlerin sadece koronavirüs için değil diğer mikroorganizmalar için de riskli olduğunu kaydetti.

Çin’de dondurulmuş tavuk ve deniz ürünlerinde koronavirüs bulunduğunu belirten ÇÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Işıl Var, koronavirüsün gıda yoluyla bulaşmadığını düşünerek tüketicileri rahat olmama ve önlem alma konusunda uyardı.

‘GIDA İLE İLETİŞİM KURABİLECEK MUTANT OLABİLİR’

Özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyveler ile yarı pişmiş ürünlerin koronavirüs dahil tüm mikroorganizmalar için tehlikeli olduğunun altını çizen Prof.Dr.İşıl Var, “Bugün Covid-19 gıda yoluyla bulaşmaz dersek bulgularla karşılaşabiliriz. iki gün sonra iletildi bunun haberi Çin’den geldi.Orada donmuş tavuklarda ve deniz ürünlerinde koronavirüse rastlandı.Eğer o tavukla uğraşan işçi hijyen şartını yerine getirip elini yıkayıp dezenfekte ettiyse koronavirüs neden geçilsin Zaten ona. Bu, yemekte olmadığı anlamına gelmez. Bu açıdan en azından önlemlerimizi almalıyız diyorum.Elbette özellikleri çok farklı ama eğer mutasyona uğrarsa ve mutantsa ortaya çıkan besinlerle bulaşacaksa, zaten bulaşmadı diyerek ayaklarımızı esnetmemeliyiz ”dedi.

“YEMEK VE SEBZE TÜKETİN”

Geçtiğimiz yıllarda görülen kuş gribi örneğini veren Prof.Dr.Var, bu virüsün sadece kuş sınıfında görüldüğünü, ancak tavukların 80 derecede pişirilip tüketilmesinin önerildiğini hatırlattı. Evet, “Kuş gribi ile ilgili bir sorun da vardı. Kuşta ve bu sınıfı temsil eden tüm hayvanlarda görüldü. Ama aynı zamanda insanlara da bulaşabilir çünkü hızlı bir şekilde mutasyona uğrama tehlikesiyle tavuğu 80 derecede pişirmemiz tavsiye edildi. ve bu şekilde tüketin. Olması gereken bu. Normal zamanlarda zaten iyi pişirilir. “Et veya sebzelerdeki mikroorganizmaların çoğunu ortadan kaldırabiliriz.”

PERSONEL YOLUYLA İLETİŞİM

ÇÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Profesör, dikkat edilmesi gereken temel noktanın gıdaların daha sonra personel tarafından kirletilebileceğini belirtti. Dr. Işıl Var, şöyle konuştu:

“Gıda işletmelerinde çalışan ve ürünleri hazırlayan personelin hijyen şartını yerine getirmemesi sorun olabilir. Burada tüketicinin devlet kontrolünden çok dikkatli olması ve kendisine sunulanları değerlendirmesi gerekiyor. Sebzeler, meyveler ve salatalar çok tüketiliyor Soğuk etler de eklendiğinde oldukça tatmin edici ama bu tür gıdalarda sadece Covid değil diğer bakteriyel enfeksiyonların da yaygın olduğunu biliyoruz.Virüs zaten yiyeceklerin üzerinde, ambalajın üzerinde, üzerinde. Ona dokunduğunuzda veya yediğinizde, hemen vücudunuza alın ve ev sahibini çoktan bulmuşsa ve işte burada. hastalıklar, enfeksiyonlar. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir