Son dakika! Sağlık Bakanı Koca, dünyanın merakla beklediği koronavirüs aşısı ile ilgili hem tarih hem de adet verdi.

Son dakika: Sağlık Bakanı Fahrettin eşi, Pfizer ve biontech’in Türkiye’ye 1 milyon doz koronavirüs aşısı vereceğini söyledi, “Görüşme formumuz 25 milyona kadar çıkabilir. Aralık ayında 10 milyon aşı yaptırabiliriz. Çin aşısı “dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda konuştu. Pfizer ve biontech’in geliştirdiği koronavirüs aşıları için geliştirdiği 1 milyon dozu Türkiye’ye aktaran Bakan kocası, “Yıllardır toplantılarımızda 25 milyona kadar var. Çin aşısı için Aralık ayında 10 milyon aşı alabiliyoruz. Bu 2 numara Ocak ayındaki gibi olacak Sözleşmeler bir veya iki gün içinde imzalanacak “dedi.

“600 BİN KİŞİYE KADAR GİBİ AŞISI YAPTIK”

Bakan koca grip aşısı ile ilgili açıklamada, “Türkiye geçen yıl bir milyon 300 bin grip aşısı tedarik etti ancak bir milyon 100 bin aşı yaptı. Sınırlı sayıda grip aşısı artabilir. Bu süreçte 2,3 milyon grip kaldırıyoruz. Şimdiye kadar 600 Bin kişiye aşı yaptık “dedi.

“YURTİÇİ AŞI NİSAN’DA BAŞLADI”

Yerli koronavirüs aşısının Nisan ayında devreye alınacağını belirten Koca, koronavirüs verileriyle ilgili eleştirilere tepki gösterdi. Koca, “9 Temmuz’dan bu yana ağır hasta sayısı 8 kat arttı, ölüm sayısı 8 kart arttı. Evde semptomu olmayanların sayısı sizin için önemli” dedi.

12 BİN SAĞLIK HİZMETİ ALINACAK

Alım bekleyen sağlık çalışanlarına müjde veren Bakan Koca, “Önümüzdeki günlerde 12 bin sözleşmeli sağlık personeli alıyoruz. KPSS puanına göre işe alım yapılacak 7 bin hemşire şeklinde olacak”, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir