Müthiş Türkiye Açıklaması: güçlü bir konuma yerleşmek

EBRD Bölge Baş Ekonomisti Roger Kelly “Ortodoks politikalarda (genel kabul gören uygulamaların) bol likidite ortamı daha istikrarlı bir Türk lirası ile geri döndüğünde, Türkiye yatırımcıları çekmek için güçlü bir konuma gelecektir. Türkiye’nin ortodoks politikalarına geri dönebilir. geçmiş önemli “dedi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölge Baş Ekonomisti Roger Kelly, “Ortodoks çevre politikasındaki bol likiditenin Türk lirası ile daha istikrarlı bir getiri elde etmesi, Türkiye’yi yatırımcı çekmek için güçlü bir konuma getirecektir.” dedim.

Kelly, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, ekonomik yönetimde yeni atamalar düşünüldüğünde değişikliklerin doğru yönde atılan bir adımı temsil ettiğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal (TCMB) Başkanı Lutfi Elvan’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanma piyasası tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade eden Kelly, “Merkez bankasından faiz artırımı yapacaksın, bu gelecek vaat edecek. ortodoks para politikası (genel kabul gören uygulama), bir dönüş için bir başlangıç ​​sinyali verdi. “dedi.

Türkiye’nin ortodoks politikalara dönüşünü sürdürmesi gerektiğini, geçmişte görüldüğü gibi öneminin kilitlendiğini vurgulayan Kelly, yatırımcıların gözünde yüksek ilgiyi koruyan bir zamana dönme taahhüdünün onaylanmasına Banka’nın enflasyon hedefinin gerçekleşmesinin beklendiğini bildirdi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME MODELİNE GEÇİŞE YARDIMCI OLACAK REFORMLAR BEKLENECEK”

Roger Kelly, Türkiye’nin daha sürdürülebilir tüketimle desteklenen kredilere bağımlılığı, kendisinden beklenebilecek bir büyüme modeline geçişte yardımcı olacaktır.

Bu yıl Türkiye’den sermaye çıkışları yaşandığını belirten Kelly, uzun vadede doğru adımlar atacağını ve bu durumun Türk lirasının istikrar kazanmasıyla değişebileceğini belirtti.

Kelly, “Ortodoks ortam politikasında bol likidite Türk lirası ile daha istikrarlı bir getiri elde etmek, Türkiye’yi yatırımcı çekmek için güçlü bir konuma getirecektir.” dedim.

Türkiye’nin büyüme görünümünü değerlendiren Kelly, “Türkiye’nin 2021 yılını yüzde 5 büyüme seviyesinde bekliyoruz. Ancak son zamanlarda, ortodoks bir büyüme politikasına dönersek, daha sıkı politika ortamı biraz bastırılabilir. Yani biz yok. 2022 için resmi bir tahmin 4 5 büyüme öngörüyoruz ”diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir