Koronavirüs aşısı için net bir tarih verildi!

Dünyanın beklediği koronavirüs aşısında son dakika bir gelişme yaşandı. ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanı Alex Azar, Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci çiftinin yönettiği biyoteknoloji şirketi BioNTech, Amerikan ilaç devi Pfizer’in ürettiği koronavirüs aşısı için net bir tarih verdi.

Alex Azar, aşının dağıtımının 10 Aralık’tan hemen sonra başlayabileceğini duyurdu. Azar’ın açıklamasına göre; Amerikan Gıda ve İlaç Dairesinin (FDA) ilgili birimi, aşının acil kullanım lisansı için bu tarihte toplanacaktır.

Koronavirüs aşısıyla ilgili basın toplantısında ABD bakanı, “Her şey yolunda giderse aşıyı 10 Aralık’tan hemen sonra dağıtıyor olabiliriz” dedi.

Alex Azar, aşıyı FDA’nın onayından sonra 24 saat içinde 64 bölgenin tamamına dağıtabileceklerini sözlerine ekledi.

Başlangıçta 1 milyon doz

Sağlık Bakanı Fahrettin kocası, koronavirüs aşısının Aralık ayında Türkiye’de ilk etapta ruhsat verilebileceğini belirterek, 1 milyon doz tedarik edileceğini açıkladı.

Fahrettin Koca, Prof.Dr.Uğur Şahin ve Dr.Özlem Türeci, çiftin yönettiği BioNTech firmasının geliştirdiği aşının 2021 yılında arz miktarını 25 milyon doza çıkarabileceğini sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir