Hatay’da deprem ve tsunami uyarısı: Deniz kumundan yapılan binalar büyük tehlike oluşturuyor

Hatay’da deniz kumu ve çürüyen sütunlardan oluşan binalarda yaşayan vatandaşlar, yetkililerden önlem alınmasını istedi. Bir mahalle muhtarı, ev sakinlerinin ‘yoksul’ oldukları için çaresiz kaldığını söylerken, Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi, beklenen depremin büyük yıkıma yol açacağını ve tsunaminin görülebileceğini söyledi.

Geçen ay İzmir’de meydana gelen depremin ardından bilim adamlarının Hatay’ı birkaç kentle birlikte göstermesi kent sakinlerini tedirgin etti. Defne ilçesinin en eski mahallelerinden biri olan Armutlu’da, deniz kumu kullanılarak yapılan binalardaki sütunların ve sütunların içindeki demirin çürümeye uğradığı gözlemlenen vatandaşlar, yetkililerden yardım beklediklerini ifade etti.

“GARİBANLAR TEHLİKENİN FARKINDA”

Armutlu Mahallesi Muhtarı Cüneyt Öfkeli, mahallede bulunan binaların yüzde 70’inin içi boş temel ve deniz kumu ile yapıldığını, yaş ortalamasının 30 yaşın üzerinde olduğunu belirtti. Maddi durumu iyi olan kişilerin tehlikeyi fark edip mahalleden taşındığını söyleyen Öfkeli, “Mahallede tehlikeli ve çürümüş binalarda yaşayan mahalle sakinleri muhtaç, fakir insanlar, farkında değiller. tehlike içindeler. “Gerek yok, kendiliğinden çökmek üzereler. Devletimizden beklentimiz burada somut bir adım atmaktır. “Dedi.

“TEK SIĞINAĞIMIZ DEVLET”

Deprem öncesinde gerekli önlemlerin alınmasını beklediklerini kaydeden Öfkeli, şunları söyledi:

“Hatay halkı olarak ülkemizde deprem bölgesi olarak ilk sırada olduğumuzu biliyoruz ve yaşayacağımız felaketin farkındayız. Mahallemizdeki aileler çok mağdur, topluca, binalarımız muhtaç durumda. kentsel dönüşüm. çok yandı, günlerce gözyaşı döktük. Aynı gözyaşlarını burada da dökmek istemiyoruz. “

“Çocuklarıma Hiçbir Şey Olmaması İçin Dua Ediyorum”

Doğduğundan beri Armutlu Mahallesi’nde yaşadığını belirten Adnan Tat (63), binaların içler acısı durumda olduğunu ve korku içinde oturduklarını söyledi. Meliha Karataş, dört çocuğuyla birlikte yaşadığı apartmanda sürekli korku içinde olduklarını ifade ederek, “Eski binada yaşıyorum. Daha güçlü bir binaya taşınacak gücüm yok, bina çökmek üzere. Geceleri uyuyamıyoruz, her an deprem olacakmış gibi hissediyoruz. “Dedi.

TSUNAMI OLABİLİR

Hatay Jeoloji Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Rasim Can, Hatay’ın 3 tehlikeli fay hattında bulunduğunu ve son kırılmanın 1997 yılında Serinyol-Gülderen mevkiinde olduğunu söyledi. Hatay’daki üç fay hattından birinin Ölüdeniz olduğunu belirtti. Can, “Bu fay daha tehlikeli. Bu fay Kızıldeniz’den geliyor, Samandağ sahilini terk edip Antakya, Hacıpaşa ve Amik Ovası’na kadar uzanıyor. Bu fay depreme sebep olursa Hatay’ın tamamı etkileniyor.” Hatay da deniz kıyısı var. Samandağ’dan Erzin’e kadar bir sahil şeridimiz var. Denizde bir mola olursa tsunami olabilir. Bu gerçeği hesaba katmakta fayda var. “

GEÇMİŞTEKİ 8 CİDDİ DEPREM

Şehirdeki eski binaların yapımında kullanılan deniz kumunun binalardaki demiri çürüttüğünü ve mevcut beton kalitesini yok ettiğini belirten Can, “Hatay’da geçmişe baktığımızda çok şiddetli depremler yaşanabiliyordu. Geçmişte yaşadığı büyük depremlere atıfta bulunarak diyor … Geriye dönüp baktığımızda Hatay’da onlarca deprem var Geçmişte 8 şiddetli depremin yaşandığı bir coğrafyada yaşıyoruz. yarın olacak, bu nedenle yüksek binaların yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor.

3 KADEMELİ ÖNLEM

Deprem gerçekliğinin 3 aşamada değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Rasim Can, sözlerine şöyle devam etti: “Depremden önceki an, deprem anı ve deprem sonrası … Herhangi bir durumda ne yapılması gerektiği konusunda uzmanlar eğitilmelidir. Deprem. Depremden sonra meydana gelebilecek kaostan haberdar edilmeli. İnsanlar bilgilendirilmelidir. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir