Dağlık Karabağ’da mağlup olan Paşinyan, sınırda altın madeni için Putin’den yardım istedi

Dağlık Karabağ’da bu kez kritik altın madeninin sınırda paylaşılması konusunda gerginlik var. Cephede ezilen Ermenistan Başbakanı Paşinyan, gece yarısı iki kez telefonu tutarak Rusya Devlet Başkanı Putin’den yardım istedi.
Ermenistan’ın 28 yıldır işgal ettiği Azerbaycan topraklarından 44 günlük ikinci Karabağ savaşında yenilgiyi kabul ederek çekilmesi sürecinde, sınırdaki altın madeni Erivan cephesinin hareket etmesine neden oldu. Rusya’yı garantör olarak gören Ermenistan Başbakanı Nikol Pashinyan, önceki gece Vladimir Putin’i arayıp 10 Kasım’da üçlü anlaşmanın rötuşlanmasını talep etti. Sınır bölgesinde Rus şirketi “GeoProMining Gold” bir bölümü devralmalı bereketli altın madeninin bulunduğu alanın.

PAŞİNYAN PUTİN İLE NE KONUŞTU?

Hürriyet gazetesinden Nerdun Hacıoğlu’nun haberine göre, Azerbaycan askerleri madenin bulunduğu sınır kasabası Sotk’a dayanarak 26 Kasım’da altın madeninin ortasına ilerledi. 30 yıl önceki haritaya göre sınır bu madenin ortasından geçti. Sınırda altın madeni krizinin patlak vermesinin ardından Ermenistan Başbakanı Paşinyan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile iki telefon görüşmesi yaptı.

Temaslarla ilgili bilgi veren Ermeni hükümeti, “Paşinyan ve Putin, üçlü anlaşmanın maddelerinin gerçekleştirilmesini ayrıntılı olarak tartıştı. Ermenistan-Azerbaycan sınırının doğru çizilmesi, Laçin koridorundaki durum, barışı koruma faaliyetleri ve rehine takası konuları tartışıldı. ” İki ülke arasındaki altın madenine gelen Azerbaycan birliğinin şimdilik geri çekildiğini ve sorunun ilgili ülkenin siyasi idareleri tarafından çözüleceğini belirtti.

“KARABAKH’TA YENİ BİR SAYFA AÇILDI”

Öte yandan, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (KEİ) Dışişleri Bakanları Konseyi 42. Toplantısında konuşan Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Dağlık Karabağ sorununun çözümünün, yeniden yapılanma, rehabilitasyon ve barış içinde bir arada yaşamanın restorasyonu aşaması. Bayramov, bölgesel işbirliğini de engellediklerini belirterek, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında imzalanan bildirgenin Dağlık Karabağ sorununun çözümünde yeni bir sayfa açtığını vurguladı. Bayramov, Ermenistan’ın silahlı kuvvetlerini işgal altındaki Azerbaycan topraklarından geri çektiğini ve Azerbaycan’ın restore edildiğini kaydetti.

“YENİ KALKINMA VE İŞBİRLİĞİ FIRSATLARI GELİYOR”

Çatışma bölgesinde barışı koruma görevlilerinin konuşlandırıldığını ve ortak ateşkes izleme merkezinin kurulacağını hatırlatan Bayramov, “Çatışmanın çözümünde yeniden inşa, rehabilitasyon ve barış içinde bir arada yaşamayı yeniden tesis etme aşamasına girdik. Yeni kalkınma ve işbirliği fırsatları KEİ ortaya çıkıyor ve KEİ yeni gerçekleri değerlendirmeli ve bunlardan yararlanmalıdır. “Bu, Asya ile Avrupa arasında bölgemizin ticaretteki rolünü güçlendirmek için fırsatlar yaratacak hayati bağımsız bir kara koridorunun açılabileceği anlamına geliyor.” dedi. üçlü beyan. ifadeleri kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir