Bakan Koca’nın İmamoğlu’na yanıtı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugünkü Bilim Kurulu toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüsten ölenlerin sayısına ilişkin iddiasına ilişkin soruyu yanıtladı. Bakan Koca, geçtiğimiz hafta TBMM’de yapılan bütçe görüşmelerinde de davaları kamuoyu ile paylaşacaklarını açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ölenlerin sayısına ilişkin iddialarına bir belge ile cevap verdi. Ölüm belgesini gösteren Koca, her enfeksiyon ölümünün koronavirüsten kaynaklanmadığını belirterek, “Ölüm sebebi Kovid ise Kovid yazılıyor. Bakanlık olarak yapmıyoruz, ikinci bir doktor gözetiminde yapılıyor. “

Bakan Koca’un açıklamaları şöyle:

“Gerçekten üzgünüm. Vatandaşımıza verdiğim tüm rakamların doğru olduğunun altını çizmek istiyorum. Vaka sayısının altında vaka vermedik, hasta sayısının altında hasta verdik.

Ölümler hakkında şunu söylemek istiyorum: Mart ayında salgın başladığında, başından beri cenazelerde, özel olarak gömülmeleri gerektiği, hatta özel mezarlık olması gerektiği, hatta çantaların durumu hakkında bir kafa karışıklığı vardı. Bununla ilgili bir genelge çıkardık ve cenazelerin normal bulaşıcı hastalıklara benzer şekilde yapılması gerektiğini söyledik.

Bu ölüm belgesinin sol üst tarafında ‘ölüm formu’ var. Aşağıda ‘ölüm nedeni’ yazıyor. Ölüm şekli, bunun doğal bir ölüm mü yoksa adli bir ölüm mü olduğunu belirlemek için belirlenen kısımdır ve bu ilk doktor tarafından işaretlenir. Ölüm nedeni, ikinci bir hekimin doldurduğu kısımdır. Bir de bulaşıcı hastalıklar bölümü var, Mart öncesi pek doyurucu bir bölüm değildi. Genelge sonrası bulaşıcı hastalıklar gibi gömülmesi gerektiğini belirttiğimiz için enfeksiyon hastalıkları hastanesi gün geçtikçe dolmaya başladı.

Enfeksiyon belirtisi olan her hasta burada işleme alındı. Bu gerçekten önemli. Yani akciğer kanseri, prostat kanseri, meme kanseri, lenfoma, lösemi gibi hastalığı olan ve enfeksiyonla kaybolmayan bir hasta var mı? Enfeksiyon belirtisi olmayan menenjit hastası veya akciğer kanseri hastası var mı? Zatürree de bu evde işleniyor.

Ana ikinci hekimin kontrolü ile sebebini belirlediğimiz ikinci bölüm vardır. Ölüm sebebi Kovid ise menenjit menenjit ise Kovid yazmaktadır. Bakanlık olarak biz yapmıyoruz, ikinci bir hekimin gözetiminde yapılıyor. Enfeksiyon belirtisi olan her hasta Kovid hastası mı?

Bu noktada herkesin 83 milyon kişi ve yönetici olarak özellikle pandemi döneminde üzerine düşeni yapmaya gayret etmesi gerekiyor. Herkes uygulamaya odaklanmalıdır. “

BAKAN KOCA AÇIKLANACAĞINI AÇIKLADI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Beni dinle, rahatlayacaksın, rahat ol. Seni teselli edeceğim ”diye yanıtladı.

‘HEPSİNİ KAMUYLA PAYLAŞACAĞIZ’

Bakan Koca, ” İşte önümüzdeki günlerde bu konuları Bilimsel Kurulumuz ile tartışıyor ve ‘yatarak’ başlığı altında ‘hasta’ başlığı altında ‘total dava’ başlığı altında görüşüyoruz, nasıl yapacağız? tüm bunları halkla paylaşın ve bunları masada nasıl göstereceğimizi. Göstereceğiz. ”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir