ABD, 30 dakikada sonuç veren koronavirüs test kitinin evde kullanılmasına izin veriyor

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yapılan açıklamada, Kaliforniya merkezli Lucira Health firmasının ürettiği, evde yapılabilen tek kullanımlık Kovid-19 test kitinin kullanımına kurumun onay verdiği belirtildi. 30 dakikada sonuç verir.

TARİFLE VERİLEN

Ancak ilk başta sınırlı olduğu belirtilen ve reçete ile verilecek olan kitin, doktor muayenehanelerinde ve diğer test alanlarında kullanılmasına izin verildiği belirtildi. Test için kullanıcının burundan bir numune alıp portatif cihaz olarak tasarlanmış bir kit içerisine koyması gerekmektedir. Test sonucu, cihazın ışıklı bir bölümünde ekran şeklinde görüntülenir.

300 DAİRESEL TEST KİTİ ONAYLI

FDA bugüne kadar yaklaşık 300 test kitini onayladı. Bu kitlerdeki testlerin çoğunun bir sağlık profesyoneli tarafından burundan numune alınarak laboratuvar ortamında yapılması gerekmektedir. FDA yetkilisi Jeff Shuren, “Artık, (test) sonuçlarına göre Covid-19 bulaşmış olabilecek Amerikalılar kendilerini ve etrafındakileri korumak için hemen harekete geçebilecekler” dedi. ifadeyi kullandı.

11 MİLYON VAKA VAR

Kovid-19’un görüldüğü ülke ve bölgelerdeki vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometers” internet sitesine göre ABD’de 11 milyon 695 bin 711 kişi Kovid-19 ile tespit edildi, 254 bin 255 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir