6 soruda uzaktan eğitim! Staj yapılmayacak

Yüz yüze eğitimin kademeli olarak açıldığı okullar bir kez daha kapatıldı. Meraklı sorular peş peşe geldi. Bakan Ziya Selçuk, tüm bu soruları tek tek yanıtladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okullarda yeni döneme ilişkin bir televizyon kanalında açıklamalarda bulundu. Sürecin dinamik bir süreç olduğunu anlatan Selçuk, “Bu süreç dinamik bir süreç, verilere bakarak değerlendirmemiz gereken bir süreç. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin sağlığını riske atacak durumda değiliz. Kararlarımızı buna göre güncelliyoruz ”.

1- Karar nasıl alındı?

Okulları günlük olarak izlediklerini ve değerlendirdiklerini belirten Bakan Selçuk, “Toplumun genel artışı okullarımızı riske atma ihtimalini artırıyor. Bilimsel Komite’ye de danıştık ve böyle bir karar bilimsel bir öneri çıkarıldığı için geliştirildi ”dedi. Verilerin gösterdiği seçeneği seçeceklerini belirten Bakan Selçuk, “Nasıl bir dönüşüm değişecek bakacağız, hocalarımızla eğitimlerimiz var, devam edeceğiz, ara değerlendirmeler var. Verilerin bize gösterdiği seçeneği seçiyoruz. “Öğretmenlerimizi ve öğrencilerimizi onları tehlikeye atacak bir duruma sokmayacağız.”

2- Sınavlar nasıl olacak?

Şimdiye kadar bazı sınavların yapıldığını vurgulayan Bakan Selçuk, “Çocuklarımızın haftada bir gün sınava gitmesi doğru değil, biz de sınavları erteledik. Şimdiye kadar bazı sınavlar yapıldı. Bunların tümü geçerli sayılacaktır. “Okullar 4 Ocak’ta açıldığında hangi hafta ne yapılacağını göreceğiz.

3- Stajlar devam edecek mi?

Bakan Selçuk, “Salgının seyri net değil, oluşturduğumuz senaryoyu paylaşmak doğru değil. Şimdi verilere baktığımızda, stajın sonuna kadar yapılmaması gerektiği konusunda ortak bir görüş var.

4- Altyapı nasıl çözümlenecek?

Sanki Türkiye Bakanı Selçuk, sanki erişim sorunlarının tek gerçek kaydı olmayacak, şu ifadeleri kullandı: Kaliforniya’da bile erişim sorunları var. Bütün dünya düşünüyor. Altyapıların kurulumu kolay değil, kısa süreli iş değil. Bunu Mart ayından beri yapıyoruz. Bir zamanlar dört saatlik bir sorun çıktı. Dünyada öğretmenlerin ve öğrencilerin yoğun olarak kullandığı bir web sitesi var mı? Önümüzdeki dönem için de deneyim kazandık, altyapımızı güçlendirme fırsatı bulduk.

5- Ek önlemler alınmış mı?

Akademik destek yazılımı olduğunu ve bunun dünyanın 3-4 ülkesinde olduğunu belirten Bakan Selçuk, “Video kütüphaneleri kurduk. Çocukların izleyebilmesi için her dersin videosunu oluşturalım. Bu videoları da TRT EBA’ya koyduk. Akademik destek yazılımımız var, bu dünyada üç dört ülke var. Tüm bunları çocuklarımızın işini kolaylaştırmak için yaptık ve önümüzdeki hafta çocuklarımızın sınavla ilgili içerik üzerindeki yükünü azaltmak için çocuklarımız lehine çalışacağız. Bu yıl ilk defa öğrencilerimize ders kitabı dışında kaynak verdik, okullarımızda olmayanlar varsa oradan alsınlar ”dedi.

6- Ek öğrenim ücreti olacak mı?

Bakan Selçuk, bu süreçte öğretmenlerimizin zorlandığını bildiklerini belirterek, “Bu süreçte öğretmenlerimizin de sıkıntı yaşadığını biliyoruz. Tüm halkımız da bilmeli ki; uzaktan eğitim yüz yüze eğitime göre daha yorucu ve daha zordur. Öğretmenlerimiz bu süreçte çok daha yorgun ve elbette hepsine emeklerinin karşılığı olarak harç ödenecek ”dedi.

HEMŞİRELİKTE YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okul öncesi eğitim kurumlarında yüz yüze eğitime ilişkin konuların açıklığa kavuşturulması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ilgili makamlara yeni bir genelge gönderilmiştir. Bu kapsamda okul öncesi eğitim kurumlarında haftada beş gün ve günde altı aktivite saati olmak üzere yüz yüze eğitim yapılacak ve 30 dakikalık bir aktivite saati planlanacaktır. Okulun fiziki imkânlarına göre bir gruptaki çocuk sayısının en az 5 olması için şube tanımları yapılabilir. Fiziki imkanlara sahip okul öncesi eğitim kurumlarında salgınla ilgili tüm tedbirlerin alınması şartıyla çocuk kulüpleri açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir