Resmi açıklama geldi! Bu yıl altında yine bir rekor bekleniyor

Türkiye Madenciler Derneği Başkan Yardımcısı ve Tüprag Madencilik Genel Müdürü Mehmet Yılmaz, bu yıl altın üretim rakamları için perspektif çalışmalarına başladıklarını belirterek, “Altın ticareti ve bu yıl üretime geçecek olan sahanın kapasitesi güncelleniyor. Henüz net rakamlar oluşmadı ama 2020’de üretim rakamlarında olacağımızı şimdiden müjdeleyebiliriz. “dedi.

AA muhabirine yaptığı açıklamada Yılmaz, sektör için büyük bir handikap olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına rağmen iş güvenliği ve çevre sorumluluğu ön planda tutularak üretim hedefine ulaşıldığını belirtti.

Geçen yıl 40-45 ton üretim hedefi belirlediklerini kaydeden Yılmaz, “Salgına rağmen devlet kurumları ile iletişimi ilerleterek üretimde aksamaya neden olmadık ve 2020’yi rekor üretimle kapattık. 42 ton. Dolar katkı yapmak demektir. “İfadelerini kullandı.

Yılmaz, Türkiye’de altın madenciliği sektörünün 2000’li yıllarda gelişmeye başlayan ve 20 yılda 382 ton altın ürettiğini hatırlatarak, bugün sektörde 13 bin 200 kişinin doğrudan ve dolaylı olarak istihdam edildiğini söyledi.

Sektör, hükümetin bugüne kadar 76 ton altın vergi ödemeye değer olduğunu belirterek, “Şu anda Türkiye’de 18 altın madeni faaliyet gösteriyor. Mevcut altın işini ve bu yıl üretime başlayacak olan sahanın kapasitesini güncelliyoruz. ve net rakamlar henüz oluşmadı ama 2020 üretim rakamının üzerinde olacağımızı şimdiden müjdeleyebiliriz. “diye konuştu.

“Altında üretim artışı, ithalata bağımlılık azalacak”

Yılmaz, Türkiye’ye madencilikte her yıl 30-35 milyar dış ticaret açığı verildiğini ve kaynakta açığın en altında 25 milyar dolar olduğunu belirterek, “Normalde Türkiye’nin altın ithalatı 150-200 ton. İthalat bu yıl civarında 260 ton oldu. ama 2021’de ‘ithalat rakamlarının bu kadar olacağını tahmin etmiyorum. “dedi.

Altın üretiminin artmasıyla ithalatta dışa bağımlılığın daha da azalacağına işaret eden Yılmaz, altın ithalatına harcanan bütçenin başka alanlar için kaynak oluşturabileceğini belirtti.

Yılmaz, altın üretimindeki artışla yaratılacak tasarrufların, enerji ithalatından kaynaklanan dış açığa olumlu katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Üretilen miktar kadar ülke kaynaklarının akışı engellenecek. Böylece öz kaynaklar getirilecek. ekonomiye. ” dedim.

“Altın madenciliğimiz dünya standartlarının üzerinde”

Yılmaz, sürdürülebilir kalkınmanın çevre dostu madencilik anlayışı ile tedarik edilen endüstriyel hammadde olması gerektiğini belirterek, “Altın madenciliğinde tüm işi iddialı yapan kesinlikle dünya standartlarında üretim yapabiliriz diyebiliriz. İş güvenliği standartları açısından baktığınızda Türkiye’de altın madencilerinin dünya standartlarının üzerinde olduğu üretimin tümünde yerli ya da yabancı çalışıyor. Türkiye’de madencilik sektörü çok güzel ve örnek bir iş yapıyor. ”değerlendirmesinde bulundu.

Operasyon sahasındaki operasyondan sonra da yükümlülüklerin yerine getirildiğini kaydeden Yılmaz, maden operasyonunun ardından sahanın rehabilite edilerek doğaya geri kazandırıldığını söyledi.

Yılmaz, siyanür kullanımı, sondaj-patlatma, cevher işleme, su ve toprak kirliliğinin önlenmesi ve hava kalitesinin korunması gibi konularda sağlam bir çevre mevzuatı olduğunu vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti:

“Tüm işletmeler ayda en az bir kez rutin olarak denetleniyor. Hava, su ve toprak kalitesini görmek için numune alma ve analiz yoluyla denetleniyorlar. Şimdiye kadar sorunlu bir işimiz olmadı. Ancak, insanlar açıklanan korku senaryolarından çok etkileniyorlar. Çünkü bu tesisleri ve altın madenciliğini bilmiyorlar … Ancak hem sivil toplum kuruluşlarına hem de bölgede yaşayan insanlara ‘Madenlerimize gelin, gelin sizi gezdirip sorularınızı soralım’ diyoruz. Çevreyi koruyacağız ve kaynakları ekonomimize kazandıracağız Amacımız temiz insanlarla temiz bir iş yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir