Koronavirüs aşısını bulan Prof.Dr.Sahin’in kendi aşısını yaptırması yasak! Türk mucit nedenini açıkladı

Dünya için umut olan koronavirüs aşısını geliştiren Türk mucit Prof.Dr.Uğur Şahin’in yönetmenliğini yaptığı muhabirin, “Bulduğunuz koronavirüs aşısını yaptırmanız yasak. Ama neden?” soruyu yanıtladı. Prof.Dr. Şahin, Alman hukukunun buna izin vermediğini söyledi.

BioNTech CEO’su Uğur Şahin, Alman haber kanalı Deutsche Welle (DW) ile yaptığı röportajda önemli açıklamalarda bulundu.

“Neden izniniz olmadığını anlamıyorum”

Aşı hakkında bilgi veren ve dağıtım süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Şahin, Alman muhabirin sorusuna, “Aşıyı bulmana rağmen neden yasal olarak aşı yapma izniniz olmadığını anlamıyorum” yanıtını verdi.

Alman hukuku engelliyor

Aşı yaptırılması gereken öncelikli risk grupları olduğunu belirten Şahin, şirket çalışanlarının Alman yasaları çerçevesinde aşı denemelerine katılamayacağını kaydetti.

GELİŞTİRİLMİŞ AŞI MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

Prof.Dr.Uğur Şahin, ABD’li Pfizer firması ile geliştirdikleri aşının İngiltere’de mutasyona uğrayarak ortaya çıkan yeni tip koronavirüse karşı da koruma sağlayacağına inandığını söyledi. sağlanan bağışıklık tepkisi her virüs varyasyonunu nötralize etti “dedi.

“ETKİ MEKANİZMASININ ÖNEMLİ ŞEKİLDE ETKİLENMEYECEĞİNE EMİNİZ”

Virüsün şu anda güçlü bir şekilde mutasyona uğradığını belirten Şahin, testlere devam etmeleri gerektiğini ve yaklaşık iki hafta süreceğini belirterek, “Ama eminiz ki (aşının) etki mekanizması önemli ölçüde etkilenmeyecek”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir